Po raz pierwszy od 2006 roku, po siedmiu latach nieprzerwanej hegemonii Republiki Czeskiej, Polska zajmuje pierwsze miejsce w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej. 
Takie wyniki to rezultat przeprowadzonego przez Niemiecką Izbę Gospodarczą AHK Badania Koniunkturalnego 2013 r. Zdecydowana większość firm z kapitałem zagranicznym, które zainwestowały w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (83 proc.), potwierdza również słuszność dokonanej w przeszłości decyzji lokalizacyjnej. Największy odsetek odpowiedzi pozytywnych na pytanie: „Czy zainwestowaliby Państwo ponownie w kraju lokalizacji firmy?” odnotowano wśród inwestorów zagranicznych w Polsce i Estonii (94 proc.)
Wyniki Badania Koniunkturalnego 2013, przeprowadzonego w lutym i marcu 2013 r. przez 16 bilateralnych niemieckich izb handlowo-przemysłowych wśród 1623 przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym, które zainwestowały w Europie Środkowo-Wschodniej, bezsprzecznie wskazują na Polskę, jako najatrakcyjniejszy dla inwestorów kraj w regionie. Po raz pierwszy Polska zajęła pierwsze miejsce w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej wśród 16 krajów EŚW, konstruowanym na zasadzie ocen punktowych w skali od 1 do 6, gdzie 6 punktów oznaczało największą atrakcyjność inwestycyjną kraju, wyprzedzając Czechy, które od 2006 r. nieprzerwanie zajmowały najwyższą pozycję w rankingu. Dystans w punktacji między Polską, która od 2010 r. zajmowała co roku miejsce drugie w rankingu, a Czechami systematycznie zmniejszał się.
W bieżącym roku na 6 możliwych do uzyskania punktów Polska uzyskała wynik 3,99 pkt. Czechy z dorobkiem 3,96 pkt. uplasowały się na pozycji drugiej, a miejsce trzecie przypadło w tym roku Estonii, która otrzymała 3,81 pkt. Na kolejnych pozycjach znalazły się: Słowacja (3,77), Słowenia (3,67), Chorwacja (3,63) i Łotwa (3,55).