Polska wciąż na pozycji lidera rankingu państw Europy Środkowo-Wschodniej, jako preferowana przez inwestorów zagranicznych lokalizacja pod inwestycje. Za Polską plasują się: Czechy, Słowacja i Estonia. Tak wynika z 11. edycji badania (Ankiety Koniunkturalnej) przeprowadzonego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska) wśród zagranicznych inwestorów.

Polska otrzymała 4,8 pkt. na 6 możliwych, Czechy: 4,4 pkt., Słowacja: 4,3 pkt. a Estonia: 4,2 pkt. Dobre oceny Polsce przyznano m.in. za członkostwo w Unii Europejskiej (UE), wysokie kwalifikacje kadr, jakość kształcenia akademickiego oraz motywację pracowników. Wzrosły też oceny bazy poddostawców w Polsce oraz infrastruktury, która stała się szóstym najlepiej ocenianym czynnikiem atrakcyjności. Duży przeskok na 7. z 12. miejsce w ub. r., wykonała moralność płatnicza firm.

- Polska nie jest już krajem taniej siły roboczej - skomentował wyniki Michal Kern z AHK Polska. - Mamy zakotwiczony, dobrze ukorzeniony optymizm inwestorów - dodał prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) Sławomir Majman. Podkreślił, że PAIiIZ obsługuje obecnie 179 projektów inwestycyjnych. - To wynik o 20% lepszy niż w ubiegłym roku - dodał szef Agencji. Gdyby wszystkie te inwestycje zostały zrealizowane powstałoby ponad 40 tys. miejsc pracy.

Na ostatnich dwóch pozycjach czynników atrakcyjności Polski znalazły się: stabilność polityczno-społeczna (spadek z 6. pozycji w 2015 r. na 20. pozycję w tegorocznej ankiecie) oraz przewidywalność polityki gospodarczej (spadek z 17. na 21. miejsce). Pomimo tego 41,6% ankietowanych oceniło stan polskiej gospodarki, jaki dobry a ponad połowa, bo aż 52,1%, jako zadowalający. - Polski wzrost gospodarczy jest naprawdę imponujący, to dobry wynik - ocenił Michael Dembiński, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej (British-Polish Chamber of Commerce, BPCC).

Jak pokazują wyniki ankiety AHK 26% firm zamierza zwiększyć eksport, wzrost liczby pracowników przewiduje zaś 43% badanych. - Udało nam się oddzielić życie polityczne od rozwoju gospodarczego, dalej mamy stabilny i trwały rozwój gospodarczy - podsumował prezes Majman.

***

Badanie AHK Polska przeprowadzono w lutym 2016 r. wśród 351 firm z kapitałem zagranicznym. Najwyższy odsetek firm badanych w 2016 r. zatrudniał od 50 do 249 osób (29,9%) i od 10 do 49 osób (29,6%). Nieco mniej przedstawicieli miały przedsiębiorstwa zatrudniające 250 osób i więcej (27,9%). Najmniejszy odsetek ankietowanych reprezentowały mikro-przedsiębiorstwa (12,5%). Więcej niż 4 z 10 przedsiębiorców, biorących udział w ankiecie koniunkturalnej w 2016 r., reprezentowało branżę usługową (43,1%). Niemal ¼ działała w branży handlowej (23,7%) i przetwórczej (22,6%). Najmniej było przedstawicieli budownictwa (7,4%) i zaopatrzenia w energię elektryczną i wodę/utylizację odpadów (3,1%). (AHK/PAIiIZ)