Budowa mieszkań komunalnych to kolejny z pomysłów wykorzystania formuły partnerstwa publiczno-prywatnego przez władze miasta Krakowa.

Grupa robocza – mieszkalnictwo komunalne i socjalne Platformy PPP wspiera to przedsięwzięcie w zakresie sporządzenia ekspertyzy dotyczącej finansowania inwestycji.

Na podstawie analiz, które zostały przeprowadzone przez niezależnego doradcę oraz w oparciu o wyniki konsultacji z sektorem prywatnym, zarekomendowany do realizacji został model realizacji przedsięwzięcia przy zastosowaniu kontraktowego PPP. Oznacza to, że współpraca pomiędzy gminą a partnerem prywatnym zostanie oparta na umowie wzajemnej. Efektem podjętej współpracy ma być uzyskanie co najmniej 300 lokali mieszkalnych.

Zadaniem partnera prywatnego będzie zaprojektowanie, wybudowanie (przy zapewnieniu własnego finansowania) i zarządzanie zasobem, natomiast gmina uzyska możliwość zasiedlenia uzyskanych lokali osobami oczekującymi na pomoc mieszkaniową. Planowanym wkładem rzeczowym strony publicznej będzie nieruchomość, na której zostanie zlokalizowana inwestycja oraz ewentualnie inne nieruchomości stanowiące własność GMK.

Założeniami projektu są: wybudowanie co najmniej 300 lokali mieszkalnych wraz z niezbędną infrastrukturą; udostępnienie przez miasto partnerowi prywatnemu nieruchomości (nie przewidziano przeniesienia własności nieruchomości na rzecz partnera), możliwość wynajmu części nieruchomości na zasadach komercyjnych, służących ekonomicznemu wykorzystaniu przez partnera prywatnego (np. sklepy).