Kraków pod względem potencjału zawodowego jest bardzo obiecującą lokalizacją dla inwestorów

  • 20 października 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Sebastian Wysocki, Branch Manager, Engineering & Operations Antal

Dynamiczny rozwój Krakowa i regionalnych rynków w ostatnim dziesięcioleciu jest spowodowany między innymi rozwojem branży nowoczesnych usług dla biznesu, która upodobała sobie region Europy Środkowo-Wschodniej, a w szczególności Polskę. Strategia rozwoju miasta sprzyja aranżowaniu współpracy najszerszego spektrum podmiotów, instytucji i środowisk na szczeblu miasta, gmin sąsiadujących oraz regionu. Polska Strefa Inwestycji jest jednym z wyznaczników atrakcyjności inwestycyjnej stolicy Małopolski.

Najnowsza, 3. edycja cyklu badań Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint - Business Environment Assessment Study, przedstawia ocenę środowiska biznesowego w Krakowie przez decydentów polskich firm. Pozwala ona spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji. W badaniu analizie poddano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. Projekt został objęty patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pro Progressio. 

Kraków stabilny mimo pandemii

Wśród respondentów badania Business Environment Assessment Study, którzy zadeklarowali inwestycje w rozwój geograficzny firmy, Kraków cieszy się wysokim zainteresowaniem. Średnia ocena miasta wynosi 6,7 punkta (spadek o 0,2 p w porównaniu do 2019 r.) w 10-stopniowej skali, co plasuje miasto na trzecim miejscu w rankingu (ex-equo z Katowicami). Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak: ocena lokalizacji jako miejsca do życia (7,9 p), potencjał edukacyjny (7,7 p) oraz potencjał biznesowy (7,7 p).

– Kraków to przede wszystkim silny ośrodek sektora nowoczesnych usług biznesowych czy start-upów. Notowana w ostatnich latach dynamika wzrostu to przede wszystkim zasługa firm działających w regionie, dzięki którym Małopolska otrzymała tytuł jedynego regionu w Polsce z wydatkami B+R powyżej 2% PKB. Bez dalszego rozwoju sektora przedsiębiorstw aktualny potencjał Krakowa i regionu może nie zostać wykorzystany w pełni, szczególnie w dobie pandemii COVID-19. – mówi Agnieszka Pala, Manager, Centrum Business in Małopolska. 

– Kraków to synonim miejsca atrakcyjnego do życia, dynamicznego rozwijania kariery zawodowej oraz prowadzenia biznesu. To miejsce zapewniające możliwości rozwoju napędzane potencjałem absolwentów najlepszych szkół wyższych, z dodatnim przyrostem naturalnym oraz bogatym zapleczem edukacyjnym i kulturalnym – tłumaczy Radosław Kostka, Acquisition Manager, Vastint. 

Siła krakowskiej infrastruktury i nieruchomości 

Kraków leży na skrzyżowaniu ważnych tras komunikacyjnych i jego korzystne położenie geograficzne sprzyja płynnej komunikacji. Transport lotniczy jest w tym obszarze wskaźnikiem o największej wartości, wynoszącym aż 7,5 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie - Balicach, drugi pod względem wielkości w kraju zapewnia bezpośrednie połączenia krajowe oraz międzynarodowe z wieloma miastami Europy i innych kontynentów. Wartością dodaną dla krakowskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej - 157 000 m2 w budowie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy województwa małopolskiego wynoszą obecnie 1 554 900 m2. Ocena infrastruktury plasuje się na poziomie 6,5 p a ocena dostępności powierzchni biurowej na 6,8 p w dziesięciostopniowej skali w 2021 r.

– Kraków ma bardzo wydajną i efektywną komunikację miejską oraz nowoczesne międzynarodowe lotnisko, które w latach 2018-2019 obsłużyło ponad 8 mln pasażerów rocznie. Miasto jest także dobrze skomunikowane drogowo oraz kolejowo z resztą Polski. Atutem Krakowa jest niewątpliwie jego położenie w sąsiedztwie autostrady A4, dzięki czemu jest też rozpoznawalnym ośrodkiem logistycznym. – komentuje Dariusz Madej, Senior Negotiator, Office Department, Cushman & Wakefield. Natomiast krakowski rynek biurowy postrzegany jest jako topowa lokalizacja dla firm świadczących usługi dla biznesu, które chcą rozwijać się w sektorze nowoczesnych technologii czy R&D. Motorem napędowym rynku biurowego jest popyt z sektora usług SSC/BPO, głównie w segmencie Business Services oraz IT, ale również R&D, call i service center – dodaje ekspert.

Rosnący potencjał edukacyjny 

Dwadzieścia trzy uczelnie wyższe, a wśród nich jeden z najstarszych uniwersytetów, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Kraków liczy sobie ponad 129 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze inżynieryjnym (32,9 tys.), potem w obszarze finansowym (17,7 tys.) a następnie w IT (9 tys.). Potencjał edukacyjny został oceniony na 7,9 p w dziesięciostopniowej skali.

– Pandemia zwiększyła w pewien sposób możliwości Krakowa poprzez angażowanie ludzi z regionu pracujących zdalnie. Obecna sytuacja nie wpłynęła znacząco na rozwój współpracy pomiędzy uczelniami biznesem i miastem. W dalszym ciągu branża IT przyciąga ludzi z całej Europy. Perła Małopolski nieustannie przyciąga inwestorów. Przykładem jest nowa inwestycja z branży Fintech. Firma wywodząca się z Austrii będzie szukać 300 pracowników. Obecni gracze też nie zwalniają tempa wzrostu, co gwarantuje także rozwój potencjału edukacyjnego, szczególnie w obszarach nowych technologii. – wyjaśnia Sebastian Wysocki, Branch Manager, Engineering & Operations Antal.

Rozwój krakowskiego rynku pracy  

Mocną stroną Krakowa są kadry o kompetencjach lingwistycznych, a także obecność kadry z obszaru administracji i HR. Równie wysokie wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach z zakresu IT oraz wśród kadry o kompetencjach z zakresu inżynierii. Z perspektywy potencjału zatrudnienia, otwartość na kandydatów zlokalizowanych w innych miastach przyniosła Krakowowi korzyści.

– Bez wątpienia Kraków pod względem potencjału zawodowego jest wciąż jedną z bardziej obiecujących lokalizacji. W związku z trwającą pandemią przedsiębiorcy działający w Krakowie stanęli w obliczu nowej rzeczywistości, jaką jest praca zdalna. Chodzi nie tylko o pracę zdalną aktualnych pracowników, ale także tych, którzy w niedługiej perspektywie mieli dołączyć do organizacji. Część krakowskich firm w bardzo dużym stopniu otworzyła się na całkowitą lub częściową pracę z domu. To spowodowało, że potencjał zatrudniania specjalistów IT w Krakowie wzrósł. Kandydaci z innych miast, którzy do tej pory nie rozważali Krakowa na swoich mapach zawodowych, zaczęli uczestniczyć w rekrutacjach, a firmy, które wcześniej nie brały pod uwagę osób dojeżdżających z daleka, zapraszały takich kandydatów do procesów rekrutacyjnych. – komentuje Karolina Giza, Team Leader, Antal IT Services.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów