Na terenie dawnej Fabryki Norblina przy ul. Żelaznej na warszawskiej Woli już niedługo powstanie centrum rozrywkowo-handlowe.

Obecnie wolska fabryka mieści w sobie teatr i biobazar, ale właściciel terenu, firma Capital Park, ma o wiele większy apetyt. Dawne budynki fabryczne na niezajętych 80 proc. fabryki mają odzyskać dawny blask, ale ich funkcje będą już całkiem nowe.

Inwestor planuje przeznaczyć ponad  20 tys. mkw. na usługi, handel i kulturę oraz prawie 40 tys. mkw. na powierzchnię biurową klasy A. Całkowita powierzchnia pod wynajem to 63 tys. mkw. Budynki, które nie są zarejestrowane jako zabytki, zostaną zburzone, a pozostałe wyremontowane. Procesem rewitalizacji ma zostać objętych 11 budynków, a jej koszt, wraz z kosztem budowy nowego biurowca, wyniesie ok. 500 mln złotych.

Podobne pomysły zostałe z powodzeniem zrealizowane w Barcelonie (Caixa Forum), czy Hamburgu (Elbphilharmonie). Rewitalizacja terenów dawnych fabryk staje się coraz popularniejsza również w Polsce, o czym świadczy chociażby sukces łódzkiej Manufaktury.