Uroczyste otwarcie Krajowego Centrum Serwisowego wspierającego eksploatację polskich samolotów F-16, dzięki wdrożeniu zdolności serwisowych w ramach Programu Offsetowego F-16 odbyło się na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy. W uroczystości uczestniczył wicepremier Janusz Piechociński. 

WZL Nr 2 jako jeden z pierwszych Wojskowych Zakładów Lotniczych mają możliwość realizacji projektów offsetowych związanych z zakupem nowego samolotu dla Polskich Sił Powietrznych. Kontrakt na serwisowanie F-16 jest wart 16 milionów złotych i będzie ważny przez dwa lata. W Bydgoszczy samoloty bojowe będą przechodzić podstawowy serwis - wyminę opon, naprawę podzespołów a także uzupełnianie ubytków w lakierze.

- Bydgoszcz bardzo mocno wojskiem stoi.  Mamy Centrum doktryn i szkolenia, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, JFTC, ale również przemysł, który służy wojsku. Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 2 są perełką w Mieście. Mnie jako prezydenta niezmiernie cieszy, że WZL Nr 2 tak prężnie się rozwijają. Dzięki takim dynamicznym firmom przybywa w Bydgoszczy miejsc pracy - mówił na otwarciu Centrum Serwisowego Prezydent Bruski.

Uroczystość zakończenia programów offsetowych i otwarcia Krajowego Centrum Serwisowego samolotu F-16 to efekt determinacji kierownictwa WZL Nr 2 S.A. i firmy Lockheed Martin do rozwijania współpracy nie tylko pomiędzy firmami, ale również pomiędzy państwami.

- Start ośrodka wspierającego eksploatację samolotów F16 na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych (WZL) Nr 2 w Bydgoszczy to przykład owocnej współpracy Ministerstwa Gospodarki z Lockheed Martin Corporation (LMC) w ramach realizacji umowy offsetowej - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, otwierając Centrum Serwisowe F16. Uroczystość, w której udział wziął również podsekretarz stanu w MG Dariusz Bogdan, odbyła się w WZL w Bydgoszczy 18 kwietnia 2013 r.

Wicepremier Piechociński podkreślił, że offset jest ważnym narzędziem wspierającym nie tylko gospodarkę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo państwa.

– Współpraca polskiego sektora obronnego z LMC wpływa również korzystnie na rozwój przemysłu i pozwala na wymianę nowoczesnej myśli technicznej w tym sektorze –powiedział.

Wicepremier przypomniał, że otwarcie bydgoskiego centrum to efekt realizacji Programu Offsetowego skierowanego do Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 w Bydgoszczy.

–Udało się stworzyć miejsce naprawy i obsługi wybranych komponentów hydraulicznych i elektrycznych oraz części awioniki samolotów wielozadaniowych F16. Centrum wykonywać będzie także usuwanie, malowanie i nakładanie powłok lakierniczych - wyjaśnił.

Szef resortu gospodarki zaznaczył też, że projekty offsetowe ulokowane w WZL Nr 2 są jednymi z największych w ramach umowy offsetowej z LMC.

– W ich przygotowanie zaangażowanych było wiele osób i instytucji. Mam nadzieję, że zdobyte w tym czasie doświadczenia pozwolą na podejmowanie kolejnych działań związanych z obronnością i bezpieczeństwem kraju – dodał wicepremier.

Podczas uroczystości wicepremier Janusz Piechociński oraz wiceprezes Lockheed Martin Corporation Vincent Panzera podpisali Protokół Zatwierdzenia Wykonania Zobowiązania Offsetowego w ramach Umowy Offsetowej z LMC.