Inwestycja TDJ na dawnych zakładach Ryfama w Rybniku

  • 30 stycznia 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

Dawna Rybnicka Fabryka Maszyn (Ryfama)

Teren, na którym w przeszłości funkcjonowała Rybnicka Fabryka Maszyn (Ryfama), zyska nowe życie. Nieruchomość, należąca do spółki DE Estate z Grupy TDJ, stanie się przestrzenią miastotwórczą. W planach jest budowa osiedla mieszkaniowego wzbogaconego o infrastrukturę handlowo-usługową i miejsca rekreacji. Obecnie trwają prace porządkowe i rozbiórkowe oraz opracowywana jest finalna koncepcja architektoniczna.

–  Mam nadzieję, że kolejne tereny industrialne w naszym mieście zyskają nowe funkcje i znaczenia przy jednoczesnym zachowaniu pamięci o historii tego miejsca – mówi Piotr Kuczera prezydent Rybnika. – Mieszkańcy zasiedlający w przyszłości to miejsce, to nowe tchnienie, nowa rzeczywistość, którą buduje się na pamięci o pracy i tradycji dawnego zakładu. Cieszę się, że inwestor planuje zbudować tu nie tylko mieszkania, ale otwartą przestrzeń do spędzania czasu wolnego. – podkreśla Kuczera.

Inwestor zamierza zachować elementy dawnej fabryki o najwyższej wartości architektonicznej i historycznej. Planowane jest pozostawienie części głównej hali, która ma stanowić łącznik pomiędzy przeszłością a przyszłością. 

2

– Poszanowanie historii to jeden z kluczowych aspektów, na który zwracamy uwagę przy realizacji naszych inwestycji. Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ta fabryka miała duże znaczenie dla mieszkańców, dlatego dokładamy starań, by projekt jak najlepiej wpisywał się w otoczenie i oddawał ducha tego miejsca. Zachowujemy również nazwę Ryfama, która utrwaliła się w sercach mieszkańców. – mówi Jarosław Łysik, prezes zarządu w DE Estate. – Naszym celem jest stworzenie miejsca spełniającego potrzeby mieszkaniowe, a także sprzyjającego pracy i spotkaniom towarzyskim. Zadbamy więc nie tylko o komfortowe mieszkania, ale też o szeroki wachlarz usług, otwarty charakter inwestycji i zielone zagospodarowanie terenu. Z tych atutów będą mogli korzystać zarówno mieszkańcy osiedla, jak i całego Rybnika. Wierzymy, ze przywracając tę przestrzeń miastu, ponownie tchniemy w nią życie. – dodaje Jarosław Łysik.

Trwają prace nad finalną koncepcją i  projektem architektonicznym. Do współpracy w fazie projektowej zaproszono pracownię OVO Grąbczewscy z Katowic.

– Naszym celem jest uzyskanie rozwiązania jak najlepszego zespołu zabudowy mieszkaniowej – prawidłowego pod względem urbanistycznym i architektonicznym, zapewniającego najlepszą jakość życia przyszłym mieszkańcom, przyjaznego, pełnego zieleni i atrakcyjnych przestrzeni, ekologicznego i ekonomicznego zarówno w aspekcie budowy, jak i użytkowania. Wyjątkowa struktura istniejących budynków poprzemysłowych będzie wyróżnikiem nowej zabudowy i nada jej unikatowy charakter. – komentuje architekt Oskar Grąbczewski z pracowni OVO Grąbczewscy.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów