Park Naukowo-Technologiczny  w Ełku zostanie wsparty przywilejami jakie niesie ze sobą utworzenie specjalnej strefy ekonomicznej. Suwalska SSE włączyła w swoje granice technopark w Ełku.

Ełcka podstrefa Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej do tej pory zajmowała 104,5 ha w pełni  uzbrojonych gruntów. Zainwestowało w niej 27 firm, wykładając na ten cel prawie 500 mln zł. Dzięki temu pracę w podstrefie znalazło prawie  2 tysiące osób. Po decyzji rządu z 17 grudnia przybyło jej kolejne 22,94 ha. Jednak to nie statystyka jest tu najważniejsza. Interesujące z punktu widzenia gospodarczego może być połączenie parku naukowo-technologicznego z przywilejami jakie niesie ze sobą strefa ekonomiczna.

Ełcki technopark to nowa jednostka, która powstała zaledwie przed rokiem. Ma skupić w sobie przedsiębiorstwa działające w innowacyjnych branżach, oferując im na preferencyjnych warunkach przestrzeń, w której mogą się rozwijać. Do ich dyspozycji są biura, laboratoria, nowoczesne narzędzia z zakresu IT czy wspierających ich doradcy, zarówno ze sfery nauki, jaki i biznesu. Jest tu miejsce dla poważnego biznesmena, jak i dla studenta z ciekawym start-up`em.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna przynosi ze sobą przede wszystkim ulgi podatkowe, które otrzyma przedsiębiorca chcący zainwestować  na jej terenach. Te sięgają aż 70 proc. kwoty, którą on by zainwestował w swoje przedsięwzięcie. Dodatkowo wnosi ze sobą wieloletnie doświadczenie dotyczące pozyskiwania inwestorów i ich kompleksowej obsługi.

- To długo oczekiwana decyzja rządu w sprawie rozszerzenia naszej strefy, a w szczególności o obszar Parku Naukowo - Technologicznego w Ełku. Otworzy to miastu nowe możliwości pozyskiwania inwestorów, wzbogaci i dywersyfikuje ofertę inwestycyjną – mówi Wojciech Kierwajtys, wiceprezes SSSE odpowiedzialny za podstrefę Ełk i Gołdap i dodaje, że połączenie walorów strefy i parku w Ełku daje miastu nowa przewagę konkurencyjną i szansę na kolejne nowe miejsca pracy w rozszerzonej dzielnicy przemysłowej. - Inwestor będzie mógł oprzeć swą działalność o wsparcie naukowe, technologiczne i laboratoryjne parku i na bieżąco wdrażać w swej działalności nowe innowacyjne produkty.

W Polsce połączenie strefy ekonomicznej i parku technologicznego to coraz częściej stosowany model wspierania nowoczesnego biznesu. Mariaż strefy i parku technologicznego ma miejsce w Krakowie, Kielcach i Gdańsku. Te strefy uważane są  za jedne z bardziej innowacyjnych w Polsce, gdzie biznes całkiem sprawnie łączy się z nauką.

Nowe tereny inwestycyjne znajdują się przy ul. Podmiejskiej (w pobliżu znajduje się obwodnica miejska i jednocześnie droga krajowa nr 65), w sąsiedztwie już istniejącej Podstrefy Ełk. Cały teren objęty jest miejscowym planem zagospodarowania, gdzie określony jest jako strefa produkcyjna i produkcyjno-usługowa z przeznaczeniem pod biura, przedsiębiorstwa produkcyjne i produkcyjno-usługowe. Znajdują się tam budynki Parku Naukowo –Technologicznego z przeznaczeniem na Centrum Logistyczno-Usługowe, Inkubator Przedsiębiorczości, Inkubator Technologiczny, Centrum Badawczo-Rozwojowe z laboratorium i „Szkołę Młodego Einsteina”.

Na podstawie doświadczeń wynikających z działalności Podstrefy Ełk, szacuje się, że dzięki nowym terenom inwestycyjnym może tu powstać ok. 390 nowych miejsc pracy. Kolejne prawie sto to mogą być etaty, które pojawią się poza podstrefą, a będą ją wspierały.

Suwalska SSE powstała 17 lat temu. Dziś działalność w strefie prowadzi przeszło 70 firm, z kapitałem polskim i zagranicznym (m.in. z Niemiec, Danii, Szwajcarii, Litwy, Holandii i Szwecji). Magnesem przyciągającym do strefy inwestorów są głównie zwolnienia podatkowe. Dzięki temu pobudza się przedsiębiorczość w danym regionie i zwiększa zatrudnienie. Jednak nic za darmo. Przedsiębiorca musi zainwestować co najmniej 100 tys. euro, przez kilka lat utrzymać deklarowany poziom zatrudnienia. W firmach działających na terenach SSSE zatrudnionych jest przeszło 6 tys. osób, a wartość inwestycji poniesionych przez przedsiębiorców osiągnęła 1,9 mld zł.