Dla Krakowa początek roku na rynku biurowym zapowiada się spokojnie. Największe zmiany nastąpią w drugiej połowie 2013 roku, kiedy na rynek wejdą kolejne obiekty powstające w ramach kompleksów biurowych Bonarka4Business oraz Quattro Business Park. 

Kraków jest siedzibą 76 firm, działających w sektorze BPO/SSC oraz R&D, co daje miastu pozycję lidera w całym regionie Europy Środkowej i Wschodniej. W renomowanym rankingu Tholons Top Outsourcing Cities 2012 na najlepszą lokalizację dla inwestycji w sektorze nowoczesnych usług biznesowych, stolica Małopolski zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce. Tym samym jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej i jednym z dwóch najwyżej ocenionych miast europejskich.

Na koniec 2012 roku całkowita podaż nowoczesnej powierzchni biurowej w Krakowie kształtowała się na poziomie 485 650 mkw., z czego 36 600 mkw. dostarczono na rynek w czasie ostatniego półrocza. Ukończono w tym czasie dwa centra biznesowe w Enterprise Park, Bonarka 4 Business C oraz Excon w południowej części miasta. Obecnie w realizacji jest 78 100 mkw. powierzchni biurowej, z których 24 200 mkw. być oddane do końca 2013 r.

Całkowity popyt na powierzchnię biurową w sektorze BPO/SSC w drugiej połowie 2012 wynosił 17 120 mkw. jwiększe transakcje drugiej połowy 2012 to te z udziałem CH2M HILL, CB Kazimierz, Herbalife oraz AON Hewitt. Największymi najemcami z sektora BPO na rynku krakowskim są firmy świadczące usługi finansowe i ITO.

Średni wskaźnik pustostanów na rok 2012 wyniósł 4.6 pfroniższy współczynnik zanotowano w północno-wschodnich dzielnicach Krakowa, natomiast najwyższy przypadł na centrum miasta.  Wskaźnik ten charakteryzuje się tendencją spadkową od początku 2011 r.

W pierwszym kwartale 2013 nie przewiduje się znaczącego wzrostu podaży powierzchni biurowych. Nastąpi to natomiast w drugiej połowie roku, pod warunkiem, że zrealizowane zostaną największe projekty - Quattro Business Park C i Bonarka 4 Business D. Aktywność najemców w pierwszej połowie 2013  może przekroczyć 60 000 mkw. Wskaźnik pustostanów powinien nadal spadać.

Raport firmy Colliers International na temat rynku powierzchni biurowych w Krakowie dostępny jest tutaj.