Współpraca technologiczna i przy wzmacnianiu obronności była głównym tematem spotkania ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z premierem Francji Manuelem Vallsa.

- Nasze kraje łączą bliskie relacje nie tylko polityczne czy gospodarcze, ale także wiele wieków wspólnej historii, tradycji i kultury – powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Jak wyjaśnił wicepremier Piechociński Francja od wielu lat należy do naszych strategicznych partnerów handlowych i inwestycyjnych. Kraj ten pozostaje czwartym rynkiem eksportowym Polski oraz szóstym rynkiem importowym w Unii Europejskiej.

- Dobre wskaźniki ekonomiczne znalazły odzwierciedlenie w dynamice rozwoju naszej bilateralnej wymiany towarowej. Obroty handlowe w 2014 r. przekroczyły po raz pierwszy w historii wartość 15 mld euro – powiedział.

Szef resortu gospodarki dodał, że francuskie firmy dostrzegły możliwości, jakie wynikają z lokowania inwestycji w Polsce. W kraju zarejestrowanych jest już 1320 przedsiębiorstw z udziałem francuskiego kapitału.

Premier Francji podkreślił, że współpraca gospodarcza Polski i Francji powinna się jeszcze zacieśnić.

- Wzywam francuskie firmy, zarówno małe i duże, do przyjazdu do Polski i inwestowania tutaj. Jednocześnie chciałbym zaprosić do nas polskie przedsiębiorstwa, których obecnie działa jedynie ok. 50 na terenie Francji. Francja jest dla Was otwarta - podkreślił premier Valls.

Podczas spotkania podpisano pięć dwustronnych porozumień o współpracy gospodarczej i badawczo-rozwojowej pomiędzy Politechniką Warszawską i firmą Thales, Politechniką Warszawską i firmą Edf, Narodowym Centrum Badań Jądrowych i Edf, Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną i firmą Areva oraz Akademią Górniczo-Hutniczą i Areva.