Dzisiaj, 15 października, rok przed planowanym terminem, nastąpi oficjalne oddanie do użytku kompleksu BioNanoParku w Łodzi.

W zeszłym roku na terenie łódzkiego Technoparku rozpoczęła sie budowa kompleksu BioNanoPark, którego koszt szacowany jest na 63 mln zł. Ponad 80 procent tej kwoty stanowiły środki Unii Europejskiej, zaś pozostałe pieniądze przekazały miasto i samorząd województwa. Kompleks zajmuję powierzchnie 6,5 tys. mkw., zostaną w nim zlokalizowane nowoczesne laboratoria i inkubator technologiczny. Zgodnie z założeniami ma on stanowić centrum badawczo-wdrożeniowe świadczące usługi dla jednostek naukowych i firm, zwłaszcza z sektora MSP, których nie stać na tworzenie własnych działów Badań i Rozwoju.

Gmach został podzielony na dwie części. W jednej znajdą się duża sala konferencyjna z pełnym wyposażeniem multimedialnym oraz biura dla 50 młodych innowacyjnych firm działających w obszarze nowoczesnych technologii. Drugą zajmą laboratoria o najwyższym standardzie światowym – Laboratorium Biotechnologii Przemysłowej oraz Laboratorium Biofizyki Molekularnej i Nanostrukturalnej.

Harmonogram przewidywał zakończenie robót w październiku 2013 roku, ale imponujące tempo budowy pozwoliło zrealizować ją kilkanaście miesięcy przed terminem. Obecnie w nowym gmachu BioNanoParku trwają ostatnie prace wykończeniowe przed uroczystym otwarciem, zaplanowanym na 15 października. Towarzyszyć mu będzie dwudniowa międzynarodowa konferencja dla przedsiębiorców „BezpieczNA NOwoczesność”, poświęcona bezpieczeństwu chemicznemu nanomateriałów, w której udział wezmą przedstawiciele m.in. Komisji Europejskiej, Europejskiej Organizacji Chemikaliów w Helsinkach, OECD, Instytutu ONZ ds. badań i szkoleń, środowisk naukowych, firm i organizacji pozarządowych.

Jeszcze przed oficjalnym otwarciem BioNanoPark rozpoczął rekrutację przyszłej kadry. Poszukiwani są naukowcy do pracy w laboratoriach, które wyposażono w bardzo nowoczesny sprzęt do badań w zakresie bio- i nanotechnologii, pozwalający prowadzić je na skalę półprzemysłową. Do tej pory zgłoszenia nadesłało już ponad stu specjalistów. Część z nich to Polacy, pracujący w zagranicznych ośrodkach badawczych m.in. w USA, Francji i Włoszech.

Uroczystego otwarcia Bionanoparku ma dokonać prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski.