Potencjał centrum BioNanoPark, znakomita lokalizacja w środku Polski, przyjazny klimat dla innowacji. Wszystko to skusiło inwestora, który planuje budowę zakładu farmaceutycznego produkującego leki antywirusowe. 7 lutego podpisany został akt notarialny sprzedaży firmie FIRN EU gruntów na terenie Technoparku Łódź.

FIRN EU to firma z kapitałem rosyjskim, która zajmuje się produkcją leków i wyrobów farmaceutycznych. Na terenie o łącznej powierzchni 1,37 ha wybuduje zakład, w którym zatrudnienie znajdzie kilkudziesięciu specjalistów rekrutowanych spośród absolwentów łódzkich uczelni. FIRN EU planuje również we współpracy z Technoparkiem oraz Uniwersytetem Medycznym w Łodzi prowadzić prace badawcze nad nowymi lekami antywirusowymi i technologiami ich produkcji.

- Inwestor docenił możliwości nowoczesnego zaplecza sprzętowego laboratoriów BioNanoParku.Dzięki bliskości centrum badawczo-wdrożeniowego, nowy zakład nie musi tworzyć własnego działu R&D. Może poprzez outsourcing zoptymalizować prowadzone przez siebie prace badawczo-rozwojowe. – powiedział prezes Technoparku Łódź, Andrzej Styczeń.

Jeśli procedury administracyjne na to pozwolą, FIRN EU Sp. z o.o. planuje jeszcze w tym roku rozpocząć prace budowlane.

-  W naszym przedsiębiorstwie w Rosji zatrudniamy 130 pracowników. w Łodzi chcemy dać początkowo pracę 60 osobom. Roczne obroty naszej firmy wynoszą 180 mld rubli (60 mln dolarów). Produkujemy leki przede wszystkim przy wykorzystaniu ludzkiego interferonu alfa. Nasze produkty mają certyfikaty i znajdują się na wielu światowych rynkach, w tym w USA, Chinach i 40 krajach federacji rosyjskiej. Dzięki zakładowi w Łodzi chcemy rozszerzyć sprzedaż na kraje Unii Europejskiej. – powiedział właściciel FIRN EU, Ilya Markov.

To już drugie przedsięwzięcie na terenach inwestycyjnych Technoparku Łódź. Pierwszym inwestorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, który w 2012 roku kupił grunt na tym terenie.

-  To duże wydarzenie, które świadczy o tym, że w naszym regionie są dobrzy, wykształceni i otwarci ludzie. Liczymy, że dzięki takim inwestycjom będzie tu sporo miejsc pracy dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej. Nie wątpię bowiem, że firma rosyjska rozpatrywała wiele innych miejsc, ale oczywiste jest, że wybrała dla siebie  najlepsze miejsce na świecie, jakie można było wybrać – stwierdził wicewojewoda łódzki Jan Bejda.

Wiele ciepłych słów dotyczących sfinalizowania wielomiesięcznych negocjacji dotyczących realizacji tego przedsięwzięcia wypowiedziała też Dorota Ryl, wicemarszałek województwa łódzkiego, która może uchodzić za „matkę chrzestną” tej inwestycji, bowiem uczestniczyła w rozmowach dotyczących lokacji rosyjskiego przedsięwzięcia w łódzkim Technoparku od samego początku.

-   Niewątpliwie w tym wypadku zbiegły się ze sobą bardzo korzystne relacje. Z jednej strony Technopark rozbudowuje się, powstają nowe laboratoria, co było ważnym argumentem dla rosyjskiej firmy przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji inwestycji, bo może ona korzystać z nowoczesnej bazy badawczej bio- i nanotechnologicznej. Technopark z kolei zyskuje dobrego sąsiada, który będzie korzystał z jego usług w zakresie R&D. Jest też Uniwersytet Medyczny w Łodzi, który uczestniczył w negocjacjach od początku i widziałam u jego przedstawicieli entuzjazm i potrzebę współpracy z tak nowoczesną firmą. Nie bez znaczenia jest również dostępność leku interferon na terenie Polski. Dziś sprowadzamy go z Niemiec, a jest to lek służący między innymi do leczenia schorzeń wątroby i stwardnienia rozsianego. – powiedziała wicemarszałek Dorota Ryl.

W uroczystości uczestniczył także pierwszy wiceprezydent Łodzi Marek Cieślak.

- Bardzo się cieszę, że negocjacje zakończyły się szczęśliwie.Technopark Łódź prowadzi rozmowy z potencjalnymi nabywcami pozostałych działek inwestycyjnych, które są jeszcze w jego dyspozycji, dzięki czemu już wkrótce pojawić się tu mogą kolejne innowacyjne firmy. To jest pierwszy inwestor rosyjski od dłuższego czasu w naszym mieście i regionie. Będziemy się bardzo dokładnie i bacznie przyglądać, jak ta inwestycja będzie się rozwijać. Mam nadzieję, że ta umowa będzie korzystna dla obu stron i deklaruję przychylność miasta dla tej inwestycji  – stwierdził Marek Cieślak.