Apsys i Euris/Rallye Group, przy doradztwie HSBC, rozpoczęły z Unilmmo: Deutschland, otwartym funduszem inwestycyjnym należącym do Union Investment AG, jak do tej pory jedną z największych tegorocznych transakcji na rynku nieruchomości. Chodzi o sprzedaż znajdującej się w Łodzi Manufaktury - największego centrum handlowo-rozrywkowego w Europie Środkowo-Wschodniej.

Centrum Handlowe Manufaktura zostało otwarte 17 maja 2006 roku. Mieści 307 sklepów na 112 000 mkw. powierzchni najmu oraz 2 955 miejsc parkingowych. Projekt składa się z 3 muzeów, 4-gwiazdkowego, designerskiego hotelu z centrum konferencyjnym oraz z Centrum Handlowego Manufaktura. Dowodem na wiodącą pozycję Manufaktury w regionie jest około 20 milionów klientów odwiedzających to centrum rocznie.

Manufaktura posiada także bardzo niski wskaźnik niewynajętych powierzchni (średnio 3 puste lokale) oraz wskaźnik ściągalności czynszu na poziomie 99,7 proc. Za swoje zrównoważone działania Manufaktura otrzymała certyfikat „BREEAM-In-use” z oceną „Bardzo Dobrą”.

Przedwstępna umowa sprzedaży dotyczy obszaru całego centrum handlowego, oprócz lokali należących do Leroy Merlin i Cinema City. Na prośbę Union Investment Apsys będzie zarządzać projektem przez następne 10 lat.

Rynek wycenia wartość Manufaktury na 350 - 400 mln euro. Manufaktura powstała kosztem ponad 200 mln euro.

- Sprzedaż Manufaktury wzmocni kapitał Grupy Apsys i umożliwi jej dalszy rozwój centrów handlowych w Polsce i we Francji - deklaruje  Maurice Bansay, założyciel i prezes Apsys.

Union Investment posiada już m.in. stołeczny biurowiec Lipinski Passage, Zebra Tower oraz mieszące się w Katowicach centrum handlowe Trzy Stawy, zakupione za 95 mln euro.