Decyzja o włączeniu do Mieleckiej SSE terenów w Szczecinie zaowocuje budową fabryki fundamentów do morskich siłowni wiatrowych na wyspie Gryfia przez firmę KSO. 

Wtorkowa decyzja rządu o powiększeniu terenów Kostrzyńsko-Słubickiej i Mieleckiej SSE przyniosła korzyści szczególnie Szczecinowi. Terenem KSSE została objęta inwestycja belgijskiej firmy Teleyard na Skolwinie, natomiast utworzenie podstrefy Mieleckie SSE dało iskrę zapalną do realizacji inwestycji firmy KSO na terenie dawnej Stoczni Gryfia.

O szczegółach tej inwestycji opowiadał w trakcie konferencji prasowej 14 sierpnia Piotr Suss, dyrektor KSO. Przed prezentacją dyrektor Suss poinformował, że właściwie od 13 sierpnia polsko-niemiecka spółka KSO ma nową nazwę - Bilfinger Crist Offshore, i że udziałowcy podjęli decyzję o podniesieniu kapitału zakładowego do 88 mln zł.

Nowa fabryka fundamentów dla morskich siłowni wiatrowych na wyspie Gryfia ma ruszyć z produkcją w 2014 roku. Zatrudnienie w niej znajdzie 450 pracowników produkcyjnych, a hala, w której będą wytwarzane wielkogabarytowe elementy siłowni, powstanie całkowicie od nowa i będzie miała 240 metrów długości i 50 m wysokości. Co ciekawe, już teraz inwestor planuje utworzenie własnego ośrodka badawczo-rozwojowego w ramach tego projektu.

O inwestycji KSO pisaliśmy już kilkukrotnie. KSO kupiło od Stoczni Gryfia 20 ha terenów inwestycyjnych w czerwcu ubiegłego roku. Natomiast w tym roku władze Szczecina zobowiązały się do budowy mostu na Wyspę Gryfia. Wartość inwestycji KSO liczy się na 330 mln zł.