ABB zainwestuje w Polsce około 30 milionów dolarów budując nowy zakład podzespołów do transformatorów w Łodzi.

Dostawca technologii energetyki i automatyki, firma ABB, zainwestuje około 30 milionów dolarów w budowę nowego zakładu produkującego podzespoły do transformatorów mocy oraz transformatorów rozdzielczych. Nowy zakład produkcyjny powstanie w sąsiedztwie istniejących fabryk ABB w Łodzi.

Fabryka transformatorów ABB w Łodzi Budowa zakładu o powierzchni 10 000 mkw. zostanie zakończona w połowie 2013 roku. Zatrudnienie w nim znajdzie 140 osób, włączając w to operatorów maszyn oraz personel wspierający, działający w obszarach logistyki, zakupów, jakości i inżynieringu.

- Nowy zakład w Łodzi będzie pełnił rolę dostawcy dla naszych fabryk transformatorów w regionie. Inwestycja ta jest wyrazem nieustającego zaangażowania ABB w Europie, podkreślając naszą silną pozycję i obecność na tym rynku – powiedział Bernhard Jucker, dyrektor dywizji ABB Produkty Energetyki.

Nowy zakład będzie produkować podzespoły do transformatorów, wspierając istniejące zakłady transformatorów ABB w Łodzi. Obecnie produkowane są w nich transformatory mocy do 300 MVA i napięciu do 500 kV oraz olejowe transformatory dystrybucyjne o mocy od 30 do 2300 kVA. Oba zakłady produkują na potrzeby rynku europejskiego, natomiast transformatory mocy z Łodzi są dostarczane również na potrzeby innych regionów świata.

Dodatkowo, ABB posiada w Łodzi Zakład Elementów Izolacyjnych, który dostarcza prefabrykowane zestawy oraz elementy izolacyjne do fabryk transformatorów mocy ABB w Europie, pomagając im tym samym skrócić czas realizacji oraz zmniejszyć koszty produkcji.

W przyszłym roku, kiedy nowy zakład zostanie oddany do użytku, łączna liczba osób zatrudnionych w ABB w Łodzi wzrośnie do około 1000. To trzecia inwestycja ABB w Polsce w ostatnich latach, po budowie fabryk urządzeń energoelektroniki oraz silników elektrycznych, które znajdują się w Aleksandrowie Łódzkim.