Łódź została uplasowana na 1. miejscu w rankingu Emerging Europe – Business Friendly Cities Perception 2020 w kategorii Business Climate – the most friendly city oraz została sklasyfikowana jako Najlepsza Specjalna Strefa Ekonomiczna w Europie i trzecia na świecie według FDI Free Zones of the Year 2020. Jest to efekt pozytywnych przemian jakie Łódź przeszła na przestrzeni ostatnich lat, zarówno w wymiarze ekonomicznym i gospodarczym, jak i społecznym.
Firma Knight Frank udostępnili obszerną publikację - Łódź z Pomysłem na Przyszłość - stanowiącą przegląd programów oraz projektów, których realizacja ma na celu poprawę jakości życia w mieście dla mieszkańców oraz stworzenie ekosystemu, który będzie sprzyjał rozwojowi biznesu.
Zrównoważony urbanizm
Działania podejmowane w Łodzi świadczą o tym, że miasto konsekwentnie wdraża w życie swój pomysł na siebie. Miejskie inicjatywy, a przede wszystkim nowa strategia rozwoju miasta, wpisują się w założenia zrównoważonego urbanizmu – czyli kierunku, zgodnie z którym kształtowane są współcześnie nowoczesne europejskie miasta. Jest to podejście do planowania urbanistycznego, które podnosi jakość życia w mieście tworząc lepszą przestrzeń miejską. Z tym, że w Łódź idzie dalej i podejmuje działania w innych obszarach „życia miasta” takich jak kultura, nauka, biznes, infrastruktura, rozwój społeczny czy ekologia. Tu przedsięwzięcia podejmowane są zarówno przez władze miasta, środowisko akademickie, lokalne organizacje, jak i deweloperów czy lokalne społeczności, ale cel jest wspólny. Zmiany, które obserwujemy w Łodzi to kolejne „kamienie milowe” na drodze do poprawy jakości życia w mieście i budowania miejsca przyjaznego dla mieszkańców.
Lista pomysłów na Łódź i planów do realizacji w kolejnych latach jest długa, a przede wszystkim dotyka wielu obszarów. Poniżej tylko kilka przykładów:
- w obszarze jakość życia: miasto o ludzkiej skali, miasto wpisujące się w ideę zrównoważonego rozwoju i gospodarki cyrkularnej, bezpieczne miasto, rozwój miasta do wewnątrz, aby poprawić jakość przestrzeni publicznej,
- w obszarze zieleń miejska: miasto-ogród, organizacja World Horticultural EXPO 2029, miasto zeroemisyjne,
- w obszarze kultura: Łódź liderem sektora audiowizualnego,
- w obszarze nauka i biznes: rozwój branż kreatywnych, podnoszenie atrakcyjności inwestycyjnej, ośrodek stawiający na biznes oparty na wiedzy,
- w obszarze transport i logistyka: strategiczny hub logistyczny Europy Środkowej, miasto inteligentnej i zrównoważonej infrastruktury.