Jak zwiększyć innowacyjność polskich przedsiębiorstw? Jakie są główne bariery w jej rozwoju i czy istnieją rozwiązania systemowe mogące poprawić efektywność współpracy między krajową gospodarką a nauką? - nad tymi zagadnieniami dyskutowali uczestnicy konferencji „Badania i innowacje w restrukturyzacji przedsiębiorstw i zwiększaniu ich konkurencyjności”.

Konferencja zorganizowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. i Polską Fundację Promocji Kadr konferencja odbyła się 29 marca w warszawskim Centrum Bankowo-Finansowym „Nowy Świat”. W konferencji wzięło udział ponad stu przedstawicieli firm, administracji rządowej, uczelni, jednostek naukowych, licznych fundacji, stowarzyszeń i think tanków zajmujących się problematyką innowacyjności.

Podczas spotkania zaprezentowano m.in. główne tezy raportu Banku Światowego „Europe 2020 Poland”, w którym przedstawiono wyzwania stojące w najbliższych latach przed krajową gospodarką i działania niezbędne dla utrzymania wzrostu PKB oraz rozwoju innowacyjności. Według autorów raportu wiążą się one z postępującym kryzysem demograficznym, który oznacza konieczność zwiększenia zatrudnienia osób w wieku produkcyjnym, stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, otwarcia na imigrację oraz wzrostu nakładów na Badania i Rozwój.

Zgodnie z klasyfikacją UE, Polska zaliczana jest obecnie do grupy tzw. umiarkowanych innowatorów obejmującej państwa poniżej średniej unijnej. Jej pozycja wynika m.in. ze wskaźnika nakładów na badania wynoszącego 0,6 proc. PKB (będącego jednym z najsłabszych w całej UE), który skutkuje niską innowacyjnością całej gospodarki. Rekomendacje ostatnich raportów, opracowanych przez krajowych i zagranicznych ekspertów, zalecają m.in. odejście od dotychczasowego modelu wzrostu ekstensywnego (opartego na imporcie gotowych rozwiązań i technologii) i budowę gospodarki opartej na wiedzy, reorientację funduszy strukturalnych na badania i innowacyjność, przestawienie gospodarki na niskoemisyjną, zbudowanie systemu zachęt dla rozwoju własnych technologii oraz utworzenie „ośrodków doskonałości” (poles of excellence) na wzór podobnych inicjatyw rozwijanych w krajach zachodnioeuropejskich.

W ramach konferencji zaprezentowano przykłady dobrych praktyk trzech innowacyjnych firm: AVIO Polska – wchodzącej w skład międzynarodowej grupy przemysłowej i lidera w branży lotniczej, tworzącej obecnie we współpracy z krajowymi uczelniami i firmami najnowocześniejsze na świecie „Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych”; Pojazdów Szynowych PESA S.A. jednego z wiodących w Europie producentów wagonów i tramwajów oraz koncernu 3M – znanej międzynarodowej firmy technologicznej dysponującej obecnie 45 tysiącami ważnych patentów.

Znaczącą część spotkania wypełniły panele dyskusyjne z udziałem przedstawicieli administracji, uczelni, firm, fundacji oraz centrów innowacji. Poświecono je m.in. zdiagnozowaniu barier i wyzwań związanych z kreowaniem większej konkurencyjności i innowacyjności, możliwościom efektywnej współpracy miedzy światem biznesu i nauki (budowaniu powiązań, tworzeniu platform kontaktu) oraz wskazaniu sektorów polskiej gospodarki, które mają szansę na odegranie roli liderów innowacyjności w Polsce i za granicą.

Prezes Polskiej Fundacji Promocji Kadr w swoim wystąpieniu zaproponował stworzenie Partnerstwa dla innowacji w którego skład wchodziłyby instytucje i agencje rządowe, środowiska biznesu i nauki oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego.

- Celem Partnerstwa byłoby promowanie kultury innowacyjności i tworzenie klimatu dla przedsiębiorczości - powiedział Jacek Wojciechowicz, prezes PFPK.

Profesor Michał Kleiber, prezes PAN, podkreślił konieczność lepszej wymiany informacji i koordynacji działań związanych z innowacyjnością pomiędzy agencjami rządowymi odpowiedzialnymi za ten obszar.

- Etap diagnozy mamy poza sobą i czas jest podjąć konkretne działania - stwierdził prof. Kleiber.

Jak podkreślił w imieniu organizatorów prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Wojciech Dąbrowski, jej zaangażowanie w konferencję wynika ze zmiany dotychczasowej strategii ARP.

- Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. w nowej, dopiero co przyjętej strategii, redefiniuje swoją rolę. Chcemy być jednym z liderów zmian proinnowacyjnych w polskiej gospodarce. Umiemy restrukturyzować przemysł i zamierzamy to dalej robić, ale dziś mówimy głównie o restrukturyzacji prorozwojowej, o wspieraniu innowacyjności, o komunikacji i współpracy między przemysłem a sektorem badawczo rozwojowym. Na tym będzie polegała nasza nowa misja. Szczególną rolę w jej wdrażaniu odegra Polska Fundacja Rozwoju Kadr, zwłaszcza w obszarze szkoleń, doskonalenia zasobów ludzkich i promowania kultury innowacyjności - powiedział na sesji inauguracyjne szef ARP S.A.