Polska Strefa Inwestycji ma już 5 lat

  • 19 września 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

W tym roku obchodzimy 5-lecie funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji (PSI), czyli głównego instrumentu wsparcia inwestycji dostępnego w Polsce. Z tej okazji w Pile zorganizowano kongres gospodarczy podsumowujący dotychczasowe osiągnięcia PSI i omawiający plany na przyszłość.

– Dzięki Polskiej Strefy Inwestycji skutecznie przyciągamy do kraju nowe inwestycje. Firmy chętnie korzystają z naszych zachęt dla inwestorów – na tle naszych sąsiadów mamy bardzo dobry system przyciągania inwestycji, który przyczynia się do dynamicznego napływu przedsięwzięć na terenie całego kraju. Inne nasze atuty to wysokie kwalifikacje naszych pracowników oraz korzystne położenie geograficznego Polski, które pozwala na efektywną współpracę z firmami z innych krajów europejskich. – wskazuje minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

– Efekty działalności Polskiej Strefy Inwestycji widać w całej Polsce. Powstają nowe firmy, a tereny inwestycyjne w szybkim tempie są zajmowane przez przedsiębiorców. Polska w ostatnich latach stała się dobrym miejscem dla inwestycji. Największe firmy z całego świata interesują się Polską, a wiele z nich decyduje się na prowadzenie biznesu w naszym kraju. – powiedział  podczas otwarcia kongresu gospodarczego wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. 

Gośćmi i uczestnikami kongresu gospodarczego byli m.in przedstawiciele MRIT, Specjalnych Stref Ekonomicznych (SSE), Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), samorządowcy oraz osoby zarządzające największymi firmami w Polsce.

O Polskiej Strefie Inwestycji 

Polska Strefa Inwestycji powstała na mocy ustawy z 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji. Dzięki temu od 5 września 2018 r. zwolnienia podatkowe dostępne są na terenie całego kraju, a nie jak wcześniej tylko na terenie SSE. Dziś cały kraj jest podzielony na 14 Stref, które dbają o rozwój gospodarczy kraju. Przedsiębiorcy chętnie inwestują poza terenem wcześniejszych SSE – co sprzyja zrównoważonemu rozwojowi całego kraju. Już prawie 70% inwestycji w ramach PSI lokowanych jest poza terenem dawnych SSE.

Ulga podatkowa, którą mogą uzyskać przedsiębiorcy w ramach Polskiej Strefy Inwestycji stanowi pomoc publiczną dostępną w formie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) w wysokości nawet do 70% wartości realizowanej inwestycji. Wysokość ulgi podatkowej zależna jest od regionu, w którym lokowana jest dana inwestycja. Premiowane są obszary, które przechodzą problemy społeczno-gospodarcze. Zwolnienia podatkowe, w porównaniu do alternatywnych narzędzi stymulacji inwestycji takich jak dotacje czy gwarancje kredytowe, cechują się wysoką efektywnością przy jednoczesnej minimalizacji ryzyka dla państwa.

Sukces PSI 

Dzięki wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji w ciągu niecałych 5 lat (od września 2018 do końca sierpnia 2023) wydano łącznie 2 255 decyzji o wsparciu. Wartość inwestycji to 109,5 mld zł. Zadeklarowano powstanie 45 559 nowych miejsc pracy. To duży sukces – dla porównania SSE  osiągnęła wartość inwestycji 119,2 mld zł deklarowanych nakładów inwestycyjnych, ale w ciągu 24 lat.

W PSI dominują polskie firmy, a największymi zagranicznymi inwestorami są Niemcy, Koreańczycy czy Holendrzy. Obecnie w ramach PSI inwestują firmy z 36 państw z całego świata. Wśród sektorów działających w ramach PSI wysoko plasują się takie nowoczesne branże jak: elektromobilność czy sektor maszynowy.

Przeliczając ogólną liczbę wydanych decyzji przez liczbę dni widzimy, że w PSI wydawano aż 8 decyzji tygodniowo - to jedna decyzja o wsparciu dziennie. Statystycznie przez ostatnie pięć lat każdego dnia dzięki PSI w Polsce powstawała nowa działalność gospodarcza. Tygodniowo przedsiębiorcy zobowiązywali się do zainwestowania prawie 400 tys. zł i tworzyli ponad 150 nowych miejsc pracy.

Przykłady firm, które odniosły sukces w ramach PSI:

•    Heatly Poland – przedsiębiorstwo ze Szwecji. Inwestycja o wartości 1,270 mld zł w ramach której powstanie 794 nowych miejsc pracy. Lokalizacja: Wrocław, woj. dolnośląskie.
•    Robert Bosch – przedsiębiorstwo z Holandii. Inwestycja o wartości 786,6 mln zł w ramach której powstanie 251 nowych miejsc pracy. Lokalizacja: Wrocław i Mirków, woj. dolnośląskie.
•    Brembo Poland Manufacturing – przedsiębiorstwo z Włoch. Inwestycja o wartości 460 mln zł w ramach której powstanie 100 nowych miejsc pracy. Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza, woj. śląskie.
•    SK hi-tech battery materials Poland (Dąbrowa Górnicza, woj. Śląskie) – decyzja o wsparciu z 2019 r., na budowę zakładu do produkcji separatorów baterii litowo-jonowych, o wartości 1,075 mld zł i 301 deklarowanymi nowymi miejscami pracy.
•    Align Technologu AFAB Poland Sp. z o.o  (Wrocław, woj. Dolnośląskie) – decyzja o wsparciu z 2021 r., budowa zakładu produkcji nakładek prostujących zęby, z o wartości 0,554 mld zł i 2 400 deklarowanymi nowymi miejscami pracy.
•    Northvolt Systems Poland (Gdańsk, woj. Pomorskie) – decyzja o wsparciu z 2022 r. na budowę wysoce zautomatyzowanego i najnowocześniejszego zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego modułów bateryjnych i rozwiązań do magazynowania energii i procesów produkcyjnych, o wartości 0,492 mln zł i deklarowanymi 255 nowymi miejscami pracy.

Polska liderem regionu w przyciąganiu inwestycji

W ostatnich latach wyróżniamy się na tle innych państw pod względem przyciągania inwestycji zagranicznych. Wiele największych światowych firm zdecydowało się na rozwój swojej firmy w Polsce. 

Dziś w naszym kraju obecne są firmy z najbardziej zaawansowanych technologicznie branż. Staliśmy się ważnym krajem w procesie skracania łańcuchów dostaw oraz uniezależniania Europy od Azji. Wielkie firmy przyciągają swoich kooperantów do Polski, którzy z kolei wchodzą w interakcje z Polskimi przedsiębiorcami, generując nowe miejsca pracy i napędzając rozwój gospodarczy. Inwestycje te wpływają na całą gospodarkę, poprzez tworzenie sieci wzajemnych zależności gospodarczych. 

Przykładami tego typu inwestycji są m.in. SK Nexilis Poland (inwestycja z 2021 r. w Stalowej Woli, produkująca folię miedziową do baterii do samochodów elektrycznych, deklarowana wartość inwestycji przekraczająca 2,6 mld zł, deklaracja utworzenia 333 nowych miejsc pracy) czy Mercedes-Benz Vans Manufacturing Poland (inwestycja z 2022 r. w Jaworze o deklarowanej wartości 5,1 mld zł, deklaracja utworzenia 2500 nowych miejsc pracy). Duże inwestycje ogłosili również wiodący światowi producenci energooszczędnych technologii z branży systemów grzewczych i chłodniczych, tj. niemiecki Viessmann i japoński Daikin, które wybudują fabryki pomp ciepła w Legnicy i Ksawerowie pod Łodzią. 
 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów