29 stycznia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego odbędzie się spotkanie "Polska Platforma Technologiczna Biogospodarki  - otwarte możliwości".

Spotkanie skierowane jest w szczególności do firm zainteresowanych wdrożeniem badań naukowych, a także starających się o granty na tworzenie innowacji, bazujących na optymalnym wykorzystaniu produktów naturalnych, ich przetwarzaniu w użyteczne produkty, czystą energię i paliwa. Celem spotkania jest prezentacja możliwości, jakie daje przystąpienie do Polskiej Platformy Technologicznej Biogospodarki.

Polska Platforma Technologiczna Biogospodarki skupia ponad 60 firm, instytutów badawczych oraz uczelni z całej Polski. Przewodniczącym Platformy został prof. Stanisław Bielecki, Rektor Politechniki Łódzkiej, a jego zastępcami zostali: prof. Tadeusz Trziszka z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Kazimierz Kujawa z Grupy MASPEX.

Platforma przygotowała Program Sektorowy INNOBIO o wartości 550 mln zł złożony w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Platforma jest miejscem, gdzie będą powstawały konsorcja z uczelniami i przemysłem, które będą ubiegały się o środki finansowe z różnych programów finasowania prac B+R. Planowane jest m.in. uczestnictwo w europejskich programie Bio-Based Industries Joint Undertaking (wartość tego programu to 3,7 mld euro) oraz w innych inicjatywach programu Horyzont 2020.