Na pytanie odpowiada Robert Sabelström, dyrektor operacyjny Stena Recycling. 

Zalety wdrożenia nowoczesnego systemu gospodarowania odpadami na placu budowy można mnożyć. Do podstawowych z nich należą oszczędności wynikające z redukcji ilości odpadów zmieszanych na rzecz zwiększenia stopnia odzysku surowców, nawet na poziomie 80-90 proc. Materiały dobrej jakości nie są marnowane, tylko ponownie wykorzystywane.

Lepsza logistyka procesów pozwala także na oszczędność czasu pracowników, którzy mogą skupić się na swojej pracy i wykonują ją bardziej efektywnie. Dzięki kompleksowym rozwiązaniom zwiększa sią również poziom bezpieczeństwa. Kontenery z frakcjami są opróżniane w optymalnych odstępach czasu, co eliminuje problem przepełnionych pojemników oraz niebezpiecznych odpadów niedbale rzuconych na terenie budowy. Jednocześnie prowadzone szkolenia podnoszą świadomość ekologiczną członków załogi.

To jednak nie wszystko. Rzetelne statystyki dotyczące ilości surowców w ramach frakcji i sposobu ich przetworzenia pozwalają na stałą kontrolę i umożliwiają zwiększanie efektywności procesów. Ponadto, w przypadku tzw. zielonego budownictwa, uzyskanie wysokiego stopnia odzysku odpadów surowcowych ułatwia spełnienie wymogów certyfikacji LEED czy BREAM.