Komentuje Bożena Kozłowska, konsultant w Dziale Badań Rynku Knight Frank.

Z uwagi na fakt, iż na koniec I kw. 2014 roku niemal 45 proc. całkowitego wolumenu nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce zlokalizowane było na średnich i małych rynkach, oczywistym jest fakt, iż w ostatnich latach obserwuje się wzmożoną aktywność deweloperów w tych miastach.

Zasoby nowoczesnej powierzchni handlowej w Polsce to jeszcze w głównej mierze projekty zlokalizowane w 8 głównych aglomeracjach. Do roku 2007 projekty handlowe były głównie realizowane na rynkach 8 największych aglomeracji (osiągając nawet 70 proc. udział w całkowitym wolumenie nowej podaży). Od 2008 roku zainteresowanie deweloperów mniejszymi miastami regionalnymi (o populacji nie przekraczającej 400.000 mieszkańców oraz nie należących do 8 głównych aglomeracji), utrzymuje dominującą rolę w nowej podaży (do 85 proc.). Wyjątkiem jest rok 2013, kiedy na 8 największych rynkach ukończono kilka wielkoskalowych centrów handlowych, stanowiących 70 proc. ukończonej wówczas powierzchni handlowej w Polsce  (m.in. Europa Centralna, Galeria Bronowice, Poznań City Center, Centrum Riviera). Początek 2014 roku to powrót do wzmożonej aktywności w mniejszych miastach, w których w I kwartale ukończono ponad 95 proc. (150.000 mkw.) nowej podaży handlowej w całym kraju.

W najbliższych latach należy spodziewać się kontynuacji wysokiego zainteresowania miastami średniej wielkości. Wynika to przede wszystkim z coraz bardziej ograniczonej wolnej przestrzeni na budowę wielkoformatowych obiektów handlowych w największych miastach. W związku z tym po kilkuletnim okresie funkcjonowania na rynku większość istniejących dużych centrów handlowych w głównych aglomeracjach wymaga rewitalizacji czy rekomercjalizacji. Zobowiązuje to właściciela centrum do dostosowania się do trendów panujących na rynku, jak i rosnących potrzeb ze strony potencjalnych nabywców, tj. odświeżenia wnętrz centrum, wprowadzenia do projektu nie tylko nowych marek, ale także nowych usług, typu stref fitness, kultury czy stref dla dzieci.

Wysoka podaż nowoczesnej powierzchni handlowej w miastach średniej wielkości wynika także z rosnącej siły nabywczej ich mieszkańców. Ponadto jednym z głównych czynników wysokiego zainteresowania deweloperów tymi rynkami jest popyt kreowany przez samych mieszkańców, którzy oczekują projektów handlowych jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania.