Polsce jest już 249 budynków certyfikowanych w systemach BREEAM i LEED. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba certyfikatów wzrosła o ponad 60 proc. w stosunku do całkowitej liczby certyfikatów w kraju notowanej na koniec 2013 roku. Najpopularniejszym systemem jest BREEAM, a tylko co piąty budynek korzysta z systemu LEED – wynika z raportu „Zielone budynki w Polsce 2015” opublikowanego przez Colliers International.

BREEAM i LEED są najpopularniejszymi zielonymi certyfikatami na polskim rynku. Certyfikat BREEAM posiadają 202 obiekty, LEED – 47. Najczęściej występującą oceną w systemie LEED jest Gold, a w BREEAM – Very Good.

– Przewaga BREEAM jest szczególnie widoczna w systemach dedykowanych obiektom już istniejącym. Może to wynikać z bardziej rygorystycznego charakteru systemu certyfikacji LEED, który wymaga szczegółowego monitoringu obiektu, zaangażowania zarządcy, najemców oraz użytkowników. W BREEAM obligatoryjne jest coroczne potwierdzenie certyfikatu i przeprowadzenie pełnego audytu co 3 lata. Z kolei w systemie LEED wdrożone procedury i efektywność budynków weryfikowane są po 5 latach – mówi Andrzej Gutowski, starszy specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.

Największy wzrost liczby certyfikowanych obiektów w zeszłym roku odnotowano w Warszawie. Znajduje się tu około 126 budynków z certyfikatami LEED lub BREEAM. Na kolejnym miejscu pozostaje Kraków z 26 budynkami, Poznań z 17 oraz  Wrocław z 12 obiektami.

Najwięcej certyfikatów posiadają nieruchomości biurowe. W tym sektorze obserwuje się też największą dynamikę wzrostu. Widoczna jest jednak wyraźna tendencja zwyżkowa wśród liczby certyfikacji przyznanych w sektorach nieruchomości handlowych oraz logistycznych. Hotele pozostają najmniej liczną grupą pod względem uzyskanych certyfikatów.

– Systemy BREEAM i LEED stanowią nie tylko niezależne potwierdzenie jakości zarządzania i efektywności operacyjnej obiektu, ale pozwalają także wypełnić zobowiązania środowiskowe zapisane w strategiach Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR). Jest to niezwykle ważne dla dużych, międzynarodowych najemców, których globalne procedury zobowiązują do postaw proekologicznych – mówi Róża Wypych, młodszy specjalista w Dziale Certyfikacji Zielonych Budynków Colliers International.