Ekologiczny magazyn - must have zielonej logistyki

  • 6 grudnia 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

Ekologiczny magazyn - must have zielonej logistyki

PARTNERZY WYDANIA

Ekologiczny budynek oznacza: oszczędny, komfortowy i zbudowany w poszanowaniu środowiska naturalnego. Jednocześnie dziś budynki odpowiadają za 40% zużycia energii, 36% emisji dwutlenku węgla, 30% zużycia wody, 50% zużycia zasobów naturalnych i 33% odpadów powstających w Europie – deweloperzy powierzchni magazynowych są częścią tej branży. Jednocześnie budują centra, które są bardzo ważnym ogniwem dla logistyki – a to kolejna gałąź gospodarki, która ze względu na transport odpowiada za emisje gazów cieplarnianych do atmosfery. Dlatego tak ważne jest, aby budować i zarządzać nieruchomościami tak, żeby miały jak najmniejszy wpływ na środowisko. 

W generowaniu emisji, ale i w kosztach eksploatacji magazynów, znaczny udział ma energia elektryczna. Każdy budynek to tysiące metrów kwadratowych powierzchni, którą trzeba dobrze oświetlić, ogrzać, zapewnić prąd do urządzeń. Dlatego deweloperzy wyposażają magazyny w energooszczędne systemy oświetlenia LED. 

– W Prologis stosujemy systemy z czujnikami reagującymi na ruch, bo takie dają aż do 80 procent oszczędności w zużywanej energii w porównaniu do zwykłych lamp. To bardzo korzystne rozwiązanie również dla klientów, dlatego w ciągu najbliższych czterech lat chcemy wyposażyć w LED 100% naszego portfolio. Aby jeszcze mocniej ograniczyć wykorzystywanie sztucznego światła w projektach warto stawiać na naturalne doświetlenia – coraz częściej wdrażane są je pasmach przydokowych i w strefach pakowania. Projektowane są także okna bezpośrednio w ścianach magazynów. Co istotne, wszystkie technologiczne i ekologiczne wdrożenia pozytywnie wpływają też na samopoczucie i komfort osób pracujących w parkach logistycznych. – mówi Paweł Sapek, Senior Vice President, Regional Head CE, Prologis.

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

– Obecnie możliwość korzystania z niezależnego od rosnących cen, własnego źródła energii to bardzo atrakcyjna inwestycja – i dla najemców i dla właścicieli obiektów, do tego zwraca się już w kilka lat. Intensywnie inwestujemy w fotowoltaikę, tak, aby do 2025 roku podwoić obecną moc naszych solarów do 400 MW w skali globalnej. W Polsce wszystkie dachy w nowobudowanych magazynach Prologis są przygotowane pod instalację solarną i mają w standardzie możliwość obciążenia 30 kg na każdy metr kwadratowy. Poza fotowoltaiką, magazyny zasilamy zieloną, certyfikowaną energią, którą kupujemy od Tauron”, dodaje Paweł Sapek.

W minimalizacji śladu węglowego inwestycji logistycznych pomagają też normy budowlane, które wymuszają coraz większą energooszczędność, ale branża coraz częściej wychodzi też poza standard jeśli chodzi o wymagania techniczne związane z efektywnością energetyczną budynków.  Firmy nie powinny patrzeć wyłącznie na technologie stosowane podczas budowy magazynu, ale też na późniejszą działalność, ponieważ to jak działa magazyn w codziennych operacjach ma ogromny wpływ na środowisko. 

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

– Wraz z rozbudową parków i zwiększającym się w nich zatrudnieniem rośnie zapotrzebowanie na wodę. Aby zmniejszyć jej zużycie w budynkach warto instalować toalety niskoprzepływowe, czy armaturę uruchamianą czujnikami ruchu. Na popularności zyskują systemy do wykorzystania wody szarej, używanej np. do spłukiwania toalet oraz instalacje do odzyskiwania deszczówki. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w obiekcie, który wybudowaliśmy w podwarszawskich Jankach dla właściciela marki RTV Euro AGD. Testujemy w nim też kostkę pochłaniającą CO2 z powietrza. – W holistycznym, ekologicznym podejściu liczą się szczegóły, ponieważ przy naszej skali działania nawet drobne elementy robią środowisku dużą różnicę – tak jak promowanie niskoemisyjnego transportu wśród pracowników. – mówi  Paweł Sapek.

Korzystnym dla środowiska trendem jest budowanie magazynów na terenach poprzemysłowych – przykładem jest Prologis Park Ruda Śląska, który powstał na obszarze pokopalnianym. – Dzięki temu nie wykorzystaliśmy powierzchni biologicznie czynnej i daliśmy nowe życie zdewastowanemu terenowi, promując przy tym cyrkularne podejście w budownictwie przemysłowym. Kładziemy duży nacisk na model zero waste - wykorzystujemy elementy pochodzące z recyklingu i projektujemy obiekty w taki sposób, aby umożliwić ponowne wykorzystanie materiałów po wycofaniu ich z użycia. – mówi Paweł Sapek.

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

Teoretycznie magazyny nie są elementem krytycznym w systemach logistycznych, a dużo więcej uwagi jeśli chodzi o ekologię poświęca się transportowi. Trzeba jednak pamiętać, że nieruchomości to inwestycja na lata, a dobrą lokalizację bardzo trudno zmienić. Dlatego o zrównoważonych inwestycjach trzeba myśleć w perspektywie długofalowej, a w strategii środowiskowej brać pod uwagę nie tylko nowobudowane obiekty, ale także efektywne modernizacje starszych budynków z czasów, gdy niskoemisyjne, zielone podejście do budownictwa nie było jeszcze standardem. 

Pobierz całe eWydanie magazynu - <<< POBIERZ >>>

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów