Projekt rewitalizacji dawnej fabryki Norblina dołącza do wąskiego grona prestiżowych inwestycji realizowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa, które otrzymały certyfikat BREEAM International zarówno dla części biurowej i handlowej na poziomie Very Good za fazę projektową.  

BREEAM (BRE Environmental Assessment Method) jest jedną z najpopularniejszych metod certyfikacji budynków w Europie, której długoterminowym celem jest wyznaczanie nowych standardów w budownictwie. W procedurze certyfikacji projekt poddano ocenie w zakresie m.in. zarządzania obiektem, zagospodarowania terenu, wpływu na środowisko naturalne oraz komfortu użytkowania.  

– Cieszymy się, że nasze wysiłki związane z dostosowaniem projektu do restrykcyjnych norm BREEAM zostały docenione. Rozwiązania zastosowane w obiekcie, takie jak m.in. systemy wentylacji i klimatyzacji z maksymalnym odzyskiem ciepła, inteligentne sterowanie instalacjami czy też liczne udogodnienia dla rowerzystów, w tym zautomatyzowany parking dla rowerów, zagwarantują przyszłym użytkownikom możliwość pracy oraz zakupów w unikalnej i neutralnej dla środowiska przestrzeni – mówi Kinga Nowakowska, dyrektor projektu.

Wyjątkowy projekt rewitalizacji dawnej fabryki Norblina uzyskał najwyższą punktację w kategoriach „zarządzanie” oraz „zagospodarowanie terenu”. W ramach projektu odrestaurowanych zostanie 10 zabytkowych budynków stanowiących pamiątkę po wyjątkowej przeszłości tego miejsca, które tworzyć będą otwartą przestrzeń skupioną wokół brukowanej głównej uliczki pełnej kawiarenek, restauracji i butików.

– Idea przywrócenia miastu zdegradowanego obszaru zlokalizowanego tak blisko centrum idealnie wpisuje się we wzorce budownictwa zrównoważonego. Projekt nie zrywa z przeszłością miejsca, ale w przemyślany sposób eksponuje historyczne artefakty. Co więcej, przewiduje zróżnicowany program, co ma zapobiec utworzeniu w tym miejscu monokultury funkcji biurowej, czyli przestrzeni, która zamiera poza godzinami pracy – komentuje Jan Cieśla z BuroHappold Engineering, asesor certyfikatu BREEAM.

Na terenie dawnej fabryki Norblina powstanie ponad 64 tys. mkw. powierzchni, z czego 2/3 stanowić będą biura klasy A zlokalizowane na poziomach od +3 do +8. W obiekcie znajdzie się również około 24 tys. mkw. powierzchni usługowo-handlowo-kulturalnej. Integralną częścią obiektu będzie również Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina z 44 zabytkowymi maszynami, które opowiadać będzie o przeszłości tego miejsca oraz ludziach z nim związanych.