Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna przyciąga inwestycje

  • 28 września 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Wrzesień okazał się rekordowym miesiącem dla Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE S.A.). Firmy ORLEN POŁUDNIE SA, ECOGNOR Sp. z o.o. oraz Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski otrzymały od Zarządu Strefy decyzje o wsparciu nowych inwestycji. Przedsiębiorcy zainwestują na Warmii i Mazurach w sumie 767,5 mln zł.

– Szczególnie cieszy mnie to, że właśnie w tym miesiącu wydaliśmy decyzje wspierające realizacje tak imponujących inwestycji. Ponieważ dokładnie 5 lat temu, we wrześniu, powstała Polska Strefa Inwestycji, która umożliwia przedsiębiorstwom realizującym nowe inwestycje uzyskanie zwolnienia z podatku dochodowego na terenie całej Polski. – powiedział Krzysztof Żochowski, Prezes Zarządu WMSSE SA.

Inwestycja w największą tłocznię oleju w Polsce

ORLEN Południe, spółka z Grupy ORLEN zainwestuje 629 961 560,60 w budowę  największej w Polsce tłoczni oleju rzepakowego. Zakład, który powstanie w Kętrzynie będzie przerabiał 500 tysięcy ton rzepaku i wytwarzał rocznie 200 tysięcy ton oleju z przeznaczeniem na produkcję niskoemisyjnych biopaliw. Budowa zakładu rozpocznie się w pierwszej połowie 2024 roku, a jej zakończenie planowane jest do połowy 2026 roku. Inwestycja ta obejmuje nie tylko budowę obiektów tłoczni i magazynów, ale także zakup i instalację linii technologicznych, maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz infrastruktury technicznej niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania zakładu.

– To największa inwestycja realizowana na obszarze Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od wdrożenia programu Polska Strefa Inwestycji. – powiedział Krzysztof Żochowski, Prezes Zarządu WMSSE SA.. Cieszę się, że tak duży inwestor, reprezentujący polski kapitał, zdecydował się inwestować w naszym regionie. Tym bardziej że ta inwestycja powstaje w miejscowości, która nie jest kojarzona z wielkim przemysłem i jest miastem tracącym funkcje społeczno-gospodarcze. 
WMSSE SA.

Firma  ECOGNOR Sp. z o.o. zainwestuje 137 550 000 złotych w zakład zajmujący się produkcją profili i płyt wielkogabarytowych w Pasłęku. W ramach  tej inwestycji  planowany jest zakup gruntu, na którym wybudowana zostanie hala produkcyjno-magazynowa oraz 5 kompletnych i niezależnie funkcjonujących linii technologicznych. Oprócz budynków i linii produkcyjnych planowany jest montaż infrastruktury okołoprodukcyjnej w postaci systemu silosów wspomagających, systemu utrzymania stałej jakości surowca do produkcji, a także instalacji pneumatycznej i utrzymania zamkniętego obiegu wody do chłodzenia produkcji.

Inwestycja w rozwój

Kolejna wydana decyzja o wsparciu trafiła do spółki Piekarnia Cukiernia Marek Szabelski. Piekarnia Marka Szabelskiego istnieje na rynku Warmii i Mazur od 1987 roku i od  dwóch pokoleń rozwija produkcję wyrobów piekarniczych i cukierniczych.  Firma posiada zakład produkcyjny oraz 37 sklepów firmowych, a głównym rynkiem zbytu jest województwo warmińsko-mazurskie. Piekarnia zainwestuje 9 650 000 zł w zwiększenie zdolności produkcyjnych zakładu w Pieckach. Ta inwestycja pozwoli na optymalizację procesów produkcyjnych, lepsze wykorzystanie potencjału zakładu i zwiększenie jego mocy produkcyjnych.

5 lat Polskiej Strefy Inwestycji

W tym roku Polska Strefa Inwestycji  (PSI) obchodzi jubileusz pięciolecia funkcjonowania. PSI to forma wsparcia dla firm planujących nowe inwestycje. Inwestycja w ramach PSI pozwala na zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT na okres 12 lub 15 lat. Inwestycja może zostać usytuowana na wszystkich terenach (prywatnych i publicznych) a o wsparcie może ubiegać się zarówno mały, średni jak i duży przedsiębiorca.

W ciągu 5 lat działania programu WMSSE SA. wydała 136 decyzji o wsparciu inwestycji. A firmy, które skorzystały z ulgi podatkowej ramach PSI, zadeklarowały realizacje inwestycji o łącznej wartości 3,3 miliardy złotych. Rządowe wsparcie pozwoliło także na utrzymanie 6650 istniejących miejsc pracy i stworzenie 873 nowych miejsc pracy.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów