Już niedługo oficjalnie rozpocznie się działalność Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Skala inwestycji wyceniana jest na 13 mln zł.

- Dosłownie dni dzielą nas od oficjalnego startu Szczecińskiego Parku Przemysłowego. – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz podczas czwartkowego briefingu dotyczącego perspektyw działalności na terenach postoczniowych.

23 stycznia marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz rozmawiał z prezesem TF Silesia Adamem Siwkiem oraz z prezesem spółki zarządzającej terenami postoczniowymi Grzegorzem Huszczem na temat zakresu, planu i przyszłości działania Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

- Gdy 1 lipca ubiegłego roku prezentowałem projekt, sądziłem, że trzy miesiące wystarczą na dopracowanie szczegółów. Jednak potrzebowaliśmy jeszcze kolejnych trzech, aby dziś powiedzieć – udało się. -  oznajmił marszałek. Za kilka dni spółka będzie miała pełną zdolność formalno-prawną do działania.

Marszałek Geblewicz naszkicował główne wątki rozmowy z prezesem Siwkiem i prezesem Huszczem. Przede wszystkim dotyczyły one planów inwestycyjnych tak Towarzystwa Silesia, jak i SPP, zwłaszcza w zakresie szeroko pojętej infrastruktury.

- Rozmawialiśmy o wykorzystaniu aktywów stoczniowych, jak na przykład  hal czy pochylni, a także o możliwościach zaangażowania środków unijnych w ten projekt. – zaznaczył Marszałek. W ciągu najbliższych tygodni będziemy mocno pracować nad tym tematem.

Prezes Adam Siwek przedstawił natomiast dziennikarzom  szczegóły zaangażowania TF Silesii w rozwój działalności na terenach postoczniowych i utworzenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego. W tym projekcie jest bardzo dużo Szczecina. – podkreślił prezes Siwek. Najważniejsze, że mamy już opracowane założenia biznesowe spółki.

Jak powiedział Prezes Silesii, Park będzie się specjalizował w produkcji stoczniowej i off-shore’owej.  Złapaliśmy drugie tempo. – stwierdził prezes Siwek, komentując szanse na powodzenie projektu SPP. Zaznaczył przy tym, że trzeba się na to patrzeć w dłuższej perspektywie, nawet 10-letniej.

Zakres i cele działalności Szczecińskiego Parku Przemysłowego, który będzie zarządzał terenami stoczniowymi, omówił prezes spółki Grzegorz Huszcz

-  Około 13 mln złotych przeznaczymy na realizację programu inwestycyjnego i modernizacyjnego na tym obszarze. – stwierdził prezes SPP.

Skalę planów rozwojowych najlepiej pokazuje – jego zdaniem - fakt, że do tej pory nakłady zamykały się w kwocie ok. 2,5 mln zł. Najważniejsze inwestycje planowane w najbliższym czasie to budowa centrum obróbki stali i odbudowanie malarni. Nowopowołana spółka ma za zadanie odciążyć ulokowane na terenach postoczniowych firmy z obowiązków czysto administracyjnych, czy usługowych i socjalnych.

- Teraz pracujemy nad kilkoma ważnymi projektami, które czerpią z tego szczecińskiego potencjału i z renty geograficznej naszego miasta i regionu. – zdradził na koniec prezes Grzegorz Huszcz.

Obecnie na terenach postoczniowych działalność gospodarczą prowadzi 40 firm.