O znaczeniu rewitalizacji, programach wsparcia działań rewitalizacyjnych ze środków europejskich oraz działalności Ministerstwa Rozwoju w zakresie pomocy dla miast mówił wiceminister Paweł Chorąży w Łodzi podczas wojewódzkiej konferencji poświęconej rewitalizacji.

Jak poinformował wiceminister rozwoju, miasto Łódź jako pierwsze zostało objęte wsparciem w postaci projektu pilotażowego. Polegał on na zapewnieniu pomocy organizacyjno-merytorycznego dla miastu poprzez sfinansowanie dokumentacji niezbędnej do przeprowadzenia kompleksowych i zintegrowanych działań rewitalizacyjnych na wyznaczonych przez nie obszarach zdegradowanych.W przestrzeni miasta wyznaczono obszar przeznaczony do rewitalizacji, tj. o silnym natężeniu zjawisk kryzysowych, w tym koncentracji problemów społecznych i jednocześnie istotnym znaczeniu dla rozwoju miasta, tzw. Strefie Wielkomiejskiej. W jej ramach wyznaczono mniejszy obszar, tzw. Rdzeń Strefy Wielkomiejskiej, który podzielono na 20 obszarów koncentracji działań rewitalizacyjnych. Zostaną one objęte pomocą z Lokalnego Programu Rewitalizacji Łodzi 2020+.

Celem projektu pilotażowego jest przygotowanie władz miasta do prowadzenia obszarowej rewitalizacji centrum Łodzi. Działania te są finansowane z Programu Pomoc Techniczna 2014-20. W ramach pilotażu stworzono w formie ogólnodostępnego portalu internetowego Lokalne Łódzkie Centrum Wiedzy o Rewitalizacji.

– Portal ma być narzędziem przydatnym dla wszystkich gmin chcących prowadzić na swoim terenie działania rewitalizacyjne. Ma systematyzować wiedzę na temat rewitalizacji, ale również podawać gotowe narzędzia i rozwiązania sprawdzone w Łodzi i możliwe do modyfikacji i zastosowania w gminach – zaznaczył wiceminister Chorąży.

Jeszcze przed zakończeniem projektu pilotażowego, łódzkie centrum wiedzy cieszy się bardzo dużą popularnością, stanowiąc cenne źródło wiedzy i bazę danych dla innych jednostek samorządu terytorialnego, które wykorzystują zamieszczone tam materiały w prowadzonych przez siebie działaniach rewitalizacyjnych.

Wiceszef resortu rozwoju wspomniał również o środkach unijnych przeznaczonych na wsparcie działań rewitalizacyjnych w całym kraju. W największej skali wsparcie tego typu projektów przewiduje się w Regionalnych Programach Operacyjnych - około 16,2 mld zł. Szacuje się, że około 6,3 mld pochodzić będzie z krajowych programów.

W konferencji uczestniczył marszałek woj. łódzkiego Wojciech Stępień oraz prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.