Występowanie zanieczyszczeń w gruncie i wodzie jest poważnym zagrożeniem dla środowiska i zdrowia ludzkiego. Do źródeł pochodzenia substancji zanieczyszczających możemy zaliczyć: przemysł, rolnictwo, niekontrolowane wycieki substancji chemicznych czy nieodpowiednie gospodarowanie odpadami. Decydując się na inwestycję na terenach poprzemysłowych, należy pamiętać, że teren ten stanowi wyzwanie ze względu na potencjalne zagrożenia związane z zanieczyszczeniami gleby i innych problemów związanych z poprzednią działalnością.
Dlaczego inwestycje na terenach brownfield są potrzebne?
Na szczególną uwagę zasługują zalety inwestowania na terenach poprzemysłowych. Inwestowanie na terenach brownfield przyczynia się do ochrony zasobów naturalnych z uwagi na ponowne wykorzystywanie istniejącej infrastruktury czy gruntów, dzięki czemu ograniczamy eksploatację surowców naturalnych oraz negatywny wpływ na środowisko. Co więcej, rewitalizacja terenów brownfield może przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców poprzez tworzenie nowych obszarów do pracy, rozwoju usług, regenerację przestrzeni publicznych i poprawę jakości środowiska.
Ponadto, eliminacja zanieczyszczeń na terenach brownfield może zmniejszyć ryzyko ich wpływu na zdrowie ludzi mieszkających w pobliżu. Ponowne zagospodarowanie terenów brownfield pomaga ograniczać presję rozwoju na niezdegradowanych obszarach, dzięki temu możemy chronić obszary o wysokiej wartości przyrodniczej czy kulturowej, które nie zostały jeszcze naruszone przez działalność industrialną. Inwestowanie na terenach brownfield ma zatem znaczący wpływ na zrównoważony rozwój miast i regionów.
O czym należy pamiętać w przypadku inwestycji brownfield?
Przy budowie na omawianych terenach szczególnie należy wziąć pod uwagę odpowiednio przeprowadzoną ocenę ryzyka wystąpienia zanieczyszczenia gruntu. Może to wymagać analizowania historii terenu, konsultacji z lokalnymi organami, czy przeprowadzenia badań gruntu w celu określenia rodzaju i poziomu zanieczyszczeń. Celem prowadzenia badań sozologicznych jest określenie rodzaju i ilości występujących zanieczyszczeń w ośrodku gruntowo-wodnym, aby móc właściwie zaprojektować proces oczyszczania podłoża z zanieczyszczeń, czyli tzw. remediację.