Czy budynek magazynowy może powstać z drewna?

  • 8 maja 2024
  • TerenyInwestycyjne.info

GLP Warsaw VI Logistics Centre

W miejscowości Stary Konik, tuż przy wschodniej granicy Warszawy i węźle autostrady A2 trwa budowa centrum logistycznego wyróżniającego się ponadstandardowymi rozwiązaniami wpływającymi na ograniczenie śladu węglowego. Szczególną cechą projektu realizowanego przez GLP (inwestor i deweloper) oraz CFE Polska (generalny wykonawca) jest wykorzystanie na dużą skalę drewna jako materiału konstrukcyjnego. 

GLP Warsaw VI Logistics Centre znajduje się na głównym szlaku drogowym, który łączą Europę Wschodnią, Środkową i Zachodnią, zaledwie pół godziny od centrum stolicy, 20 minut od Lotniska Chopina oraz kwadrans od południowych dzielnic mieszkalnych.

Drewniana konstrukcja dachu – konkretne efekty

Twórcy obiektu sięgnęli po liczne rozwiązania wpisujące w nurt zrównoważonego rozwoju. To największy jak dotąd budynek logistyczny w Polsce (38 tys. mkw. powierzchni do wynajęcia), w którym jako materiał konstrukcyjny jest stosowane drewno – to niego wykonana jest całość konstrukcji dachu. Łącznie to prawie 1,9 tysiąca metrów sześciennych drewna pozyskanego ze źródeł objętych certyfikatem PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification), który potwierdza jego pochodzenie wyłącznie z lasów zarządzanych w odpowiedzialny sposób.

Dźwigary nośne dachu GLP Warsaw VI są wykonane z drewnianych elementów klejonych warstwowo. Tak przygotowany materiał jest nawet o kilkadziesiąt procent bardziej wytrzymały niż „zwykłe” drewno i bezpieczny z punktu widzenia ochrony przeciwpożarowej. Klejoną konstrukcję drewnianą, w przeciwieństwie do stalowej, wyróżnia naturalna odporność, niewymagająca pokrywania ogniochronnymi powłokami pęczniejącymi. W przypadku pożaru, taka konstrukcja zachowuje się bardziej przewidywalnie niż jej stalowy odpowiednik. Przekłada się to na zwiększone bezpieczeństwo użytkowników i służb ratunkowych, które mogą swobodniej interweniować.

Rozpiętość drewnianej konstrukcji zastosowanej w hali w Starym Koniku wynosi aż 24 metry, a najdłuższe elementy, który trafiają na plac budowy, mają nawet ponad 31 metrów długości. 

Drewniana konstrukcja dachu GLP Warsaw VI, w połączeniu z innym zastosowanymi rozwiązaniami, będzie też miała wpływ na zmniejszenie wbudowanego śladu węglowego budynku z 318 do 270 kg CO2e/m2.

– To nasz pilotażowy projekt w Polsce, który potwierdza dążenie GLP do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie ESG, w tym realizacji budynków zeroemisyjnych. Rozwiązania oparte na wykorzystaniu naturalnych materiałów, lepszym gospodarowaniu zasobami, alternatywnych źródłach zasilania i uzyskaniu jak najlepszej wydajności energetycznej, oznaczają wymierne korzyści dla najemców oraz otoczenia naszych inwestycji. Kierujemy się zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym w każdym aspekcie projektowania, łącznie z możliwością np. demontażu czy zmiany funkcji budynku w przyszłości. Wszystkie takie działania realizujemy w ścisłej współpracy z klientami, reagując w pierwszej kolejności na ich „zielone” potrzeby. – mówi Christophe Brzeziński, Head of Technical Development w polskim oddziale GLP. 

Drewniane elementy konstrukcji są powszechnie wykorzystywane w budynkach GLP w krajach Europy Zachodniej, m.in. w Niemczech i Francji. Podobnie jak w przypadku innych rodzajów nieruchomości, niepowtarzalna struktura i wygląd drewna wpływa też pozytywnie na estetykę budynków logistycznych oraz dobrostan użytkowników, podnosząc komfort pracy w tego typu miejscach.

Zielona energia i ekologiczne ogrzewanie

Drewniana konstrukcja dachu to jedno z wielu prośrodowiskowych rozwiązań użytych w GLP Warsaw VI Logistics Centre. Kolejną innowacją jest wykorzystanie pomp ciepła do ogrzewania budynku. Najemcy będą mogli też zamontować panele fotowoltaiczne na przystosowanym do tego dachu. 

W procesie realizacji GLP Warsaw VI prowadzony jest recykling odpadów budowlanych oraz, w miarę możliwość, zakup materiałów od lokalnych dostawców. 

– W CFE stawiamy na ludzi, ich dobre samopoczucie i ochronę środowiska naturalnego. Dlatego skupiamy nasze wysiłki na budowie budynków, które nie tylko są bardziej trwałe, zdrowsze i komfortowe, ale także minimalizują emisję CO2 i zużycie energii. Cieszymy się, że nasz partner, GLP, podziela tę wizję, i wspólnie ustanawiamy nowe standardy zrównoważonego rozwoju w sektorze logistycznym. – mówi Bruno Lambrecht, CEO CFE Polska. 

GLP Warsaw VI Logistics Centre powstaje zgodnie z wymogami certyfikatu ekologicznego BREEAM na poziomie „Excellent”. 
Zakończenie budowy w Starym Koniku zaplanowano na drugą połowę 2024 roku.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów