Firma A15 Tenali Inwestments należąca do Skanska Property kupiła działkę, na której ma stanąć Brama Miasta. Za teren przy ul. Kilińskiego w sąsiedztwie dworca Łódź Fabryczna zapłaci blisko 28,5 mln zł netto. W ciągu 5 lat powstanie tam budynek biurowy o powierzchni około 38 tys. m kw. i wysokości około 64 m. Firma zobowiązała się do zachowania przejścia do dworca Łódź Fabryczna i okalających go terenów. Inwestor zapowiada nową koncepcję budynku. Na razie wiadomo, że będzie pełnił funkcje komercyjne - handlowe, usługowe, biurowe.

- To wiadomość dobra z kilku powodów. Nieruchomość została sprzedana ze zobowiązaniem zbudowania w tym miejscu w ciągu 5 lat reprezentacyjnego i funkcjonalnego budynku. Pozyskaliśmy do tego przedsięwzięcia wiarygodnego i sprawdzonego na terenie Łodzi partnera, którym jest firma Skanska. Kończymy tym samym epopeję związaną z zagospodarowaniem ważnego fragmentu Nowego Centrum Łodzi, z pożytkiem dla przyszłych użytkowników, a w sensie ładu urbanistyczno-architektonicznego również dla miasta. Zaczynamy tym dużym przedsięwzięciem poważne zagospodarowanie i poważne inwestycje w obszarze Nowego Centrum Łodzi, bo to nie jest jedyne miejsce, w którym nasz partner będzie realizował swoje przedsięwzięcie. To poważny sygnał dla innych deweloperów i przedsiębiorców, by zechcieli zagospodarowywać razem z nami największy i najciekawszy w Polsce obszar w centrum dużego miasta - podkreślał wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński.

Zgodnie z umową, firma ma pięć lat na zrealizowanie inwestycji, ale jej przedstawiciele mają nadzieję, że stanie się to wcześniej. Łukasz Kaleciński z firmy Skanska podkreśla, że już teraz jest duże zainteresowanie tą powierzchnią ze strony najemców. Jego zdaniem dzięki nowemu obiektowi powstanie 3,5 tys. potencjalnych miejsc pracy.

- Obecnie wybieramy biuro projektowe. W ciągu najbliższych 2- 3 tygodni ogłosimy, z kim będziemy ten projekt realizować. Jeszcze w tym roku planujemy przedstawić koncepcję, jak będzie wyglądało zagospodarowanie terenu. Teraz deklarujemy, że będzie to najwyższej jakości przestrzeń publiczna. Zaprojektujemy ją przy udziale władz miasta. Później, w zależności od terminu uzyskania pozwoleń na budowę, będziemy mogli rozpocząć prace budowlane - dodaje Łukasz Kaleciński.

Planowany obiekt będzie największą realizacją firmy Skanska w Łodzi. Dotychczas firma wybudowała m.in. Green Horizon przy rondzie Solidarności. Oprócz Bramy Miasta w Nowym Centrum Łodzi prowadzić będzie inwestycję w okolicach ulic Składowej i Knychalskiego.

Umowa sprzedaży terenu przy ul. Killińskiego ma zostać podpisana w ciągu 3 tygodni.