Międzynarodowa firma produkująca i serwisująca śmigłowce - Airbus Helicopters otworzyła w ubiegłym tygodniu w Łodzi Biuro Projektów i Badań. Placówka będzie się zajmować projektowaniem innowacyjnych konstrukcji i modernizacją helikopterów. Biuro w Łodzi docelowo będzie zatrudniać 100 osób.

- W Łodzi dobrze jest być, to także dobre miejsce do pracy - podkreślił na otwarciu biura w Forum 76 Business Centre prezes koncernu Airbus Helicopters Guillaume Faury.

Jest to czwarte takie biuro Airbus w Europie. Pozostałe znajdują się we Francji, Niemczech i Hiszpanii. Zadaniem biura w Polsce będzie wsparcie działań badawczo – rozwojowych grupy Airbus na całym świecie oraz projektowaniem nowych konstrukcji i modernizacją już istniejących helikopterów.

Część kadry mogą stanowić absolwenci Politechniki Łódzkiej, która od 9 lat współpracuje już z koncernem a na dzisiejszym spotkaniu zapowiedziała otwarcie od października nowego kierunku związanego z techniką lotniczą. Politechnika Łódzka podpisała również z koncernem oraz Ambasadą Francji list intencyjny przewidujący długoterminowe staże we francuskich firmach oraz fundowane przez Airbus Helicopters i ambasadę stypendia dla łódzkich studentów.

Koncern jest światowym producentem śmigłowców. W 2014 roku dostarczył ponad 470 śmigłowców cywilnych i wojskowych oraz zdobył zamówienia na ponad 400 kolejnych. W otwarciu udział wzięli m.in. prezes koncernu Airbus Guillaume Faury, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska.