24 października w Warszawie odbyła się konferencja klimatyczno-energetyczna  zorganizowana przez Krajową Izbę Gospodarczą  „Energy Roadmap 2050”. Na spotkaniu uczestnicy rozmawiali o skutkach wdrażania postanowień pakietu dla polskiej gospodarki.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zaproszeni zostali przedstawicieli wszystkich grup zainteresowanych realizacją przez Polskę polityki klimatycznej m.in. reprezentantów przemysłu energochłonnego, nauki, ochrony środowiska oraz administracji publicznej. Ze strony ministerstwa środowiska w spotkaniu udział wzięła wiceminister Beata Jaczewska.

- Polska jest na najlepszej ścieżce do wypełnienia celów wyznaczonych przez pakiet klimatyczno-energetyczny. Jednocześnie, jeśli wymaga tego strategiczny interes państwa, prezentujemy krytyczne stanowisko wobec niektórych propozycji Komisji Europejskiej dotyczących zaostrzenia polityki klimatycznej – powiedziała Beata Jaczewska, wiceminister środowiska, otwierając konferencję Polityka Klimatyczno-Energetyczna UE post „Energy Roadmap 2050”.

Polska posiada duże osiągnięcia w redukcji emisji gazów cieplarnianych przy jednoczesnym wzroście gospodarczym. Ograniczyliśmy emisję o około 30 proc. znacznie przekraczając tym samym zobowiązania wynikające z Protokołu z Kioto, które wynosiły 6 proc. Na redukcjach Polska zyskała podwójnie – unowocześniając energochłonne zakłady przemysłowe. Z drugiej strony – sprzedając innym krajom nadwyżki do emisji do CO2 za 170 mln euro w globalnym systemie ONZ i inwestując te środki w ekologiczne inwestycje, np. ocieplanie szkół i szpitali.

Jednocześnie Polska sprzeciwia się podejmowaniu niekorzystnych działań w obszarze polityki klimatycznej, jeśli mogą one negatywnie wpłynąć na gospodarkę kraju i jej konkurencyjność. Przyjęty w 2008 r. pakiet klimatyczno-energetyczny zobowiązuje państwa członkowskie m.in. do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 20 proc. do 2020 roku.

- Mapa Drogowa nie jest w całości odrzucana przez Polskę. Jednak nie możemy nieustannie nakładać na przemysł coraz to nowych obciążeń energetyczno-klimatycznych. Kraje Unii Europejskiej muszą podążać w kierunku gospodarki niskoemisyjnej, ale każde w swoim tempie i z uwzględnieniem swojego potencjału. To szczególnie ważne w obecnych trudnych czasach przedłużającego się kryzysu gospodarczego i niepewnej sytuacji na rynkach finansowych. Tworzone regulacje powinny więc mobilizować przemysł do modernizacji, ale w sposób efektywny dla nich kosztowo.- podkreśliła minister Jaczewska.

Celem konferencji było wypracowanie i przyjęcie stanowiska wobec koniecznych i oczekiwanych uaktualnień polityki klimatyczno-energetycznej UE, wynikających z istotnych zmian w uwarunkowaniach zewnętrznych i wewnętrznych tejże polityki.