29 października w Centrum Informacyjnym Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych odbyło się seminarium nt. „Jak efektywnie rozwijać polsko-japońskie stosunki gospodarcze”.

Celem było zaprezentowanie polskiego klimatu inwestycyjnego w oczach japońskich firm, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii działalności specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Wedłgu raportu opracowanego przez Związek Pracodawców Shokokai we współpracy z  Ambasadą Japonii w RP oraz Japońską Organizacją Handlu Zagranicznego JETRO, wynika że poziom zadowolenia firm japońskich w odniesieniu do polskiego klimatu inwestycyjnego jest wysoki.

Blisko połowa respondentów była zadowolona z otoczenia biznesu, druga połowa odpowiedziała, że otoczenie biznesu jest standardowe, tylko trzy firm wyraziły niezadowolenie.

- Spotykamy się w momencie, kiedy polska gospodarka nabrała szczególnej urody zarówno dla inwestorów z całego świata, jak i dla Japonii. Jesteśmy dla firm japońskich 4 krajem w Europie pod względem wielkości inwestycji. Japonia to druga technologicznie rozwinięta gospodarka świata, a także drugi, po Stanach Zjednoczonych, inwestor zagraniczny w Polsce - tymi słowami przywitał zaproszonych gości prezes PAIiIZ Sławomir Majman.

Z raportu wynika, że inwestorzy japońscy doceniają skalę polskiego rynku, jego potencjał, położenie geograficzne (bliskość zarówno rynków zachodnioeuropejskich jak i Europy Wschodniej), siłę roboczą (fachowość i staranność, mimo niskich płac) oraz stabilność polityczną i gospodarczą. Badane firmy duże znaczenie przypisują zachętom inwestycyjnym oraz wsparciu władz w SSE.

- W dobie globalizacji dla japońskich firm bardzo ważne jest, aby coraz dynamiczniej i agresywniej inwestować. Dla inwestorów z zagranicy liczą się takie czynniki jak: warunki życia, infrastruktura, funkcjonowanie specjalnych stref ekonomicznych - zaznaczył podczas seminarium prezes Związku Pracodawców Shokokai Yasuhiro Oishi.

Jako słabe strony Polski przedsiębiorcy wskazują na: infrastrukturę (szczególnie drogową), skomplikowane i długotrwałe procedury administracyjne, prawo podatkowe i prawo pracy.

- Większość propozycji które przyszło od inwestorów japońskich uważamy, że są zasadne i realne do wykonania - powiedziała obecna na seminarium podsekretarz stanu w MG Ilona Antoniszyn- Klik i dodała - Raporty są podstawą do działań naprawczych. Teraz jest moment wspierania inwestorów i sądzimy, że jest to dobry moment na ustawę o SSE. Konkurujemy na rynku globalnym i tak długo jak kraje ościenne będą miały mocne instrumenty wsparcia, tak długo Polska też będzie je miała.

Zdaniem ekspertów, w celu zacieśnienia współpracy ważne jest też, aby Japończycy lepiej poznali Polskę i odwrotnie. Należy też zdobywać kontakty japońskich firm działających w Europie i zapraszać je do przyjazdu do Polski. Lepiej też postawić na innowacyjność i jakość pracy niż na niskie płace, zachęcać inwestorów japońskich do współpracy z polskimi uczelniami i postawić na inwestycje w zakresie nowoczesnych technologii.

Seminarium zostało zorganizowane przez Związek Pracodawców Shokokai oraz Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych we współpracy z Ambasadą Japonii i Japońską Organizacją Handlu Zagranicznego JETRO.