Nadchodzi duża zmiana dla Czerwonej Torebki. Spółka, która do tej pory deklarowała dynamiczną rozbudowę sieci pasaży handlowych Czerwona Torebka, skupi się na rozwoju sklepów z sieci Małpka oraz przejętym w maju Merlin.pl. Spółka zastanawia się również nad utworzeniem dyskontów. 

Jeszcze w ubiegłym roku Czerwona Torebka deklarowała, że do 2021 r. postawi 1,9 tys. małych pasaży handlowych. Wygląda jednak, że te plany zostały odłożone na bok. W efekcie rozbudowy Grupy podjęto decyzję o odwołaniu prognoz finansowych na bieżący rok.

Jak poinformowała spółka, Czerwona Torebka może finalizować przejęcie spółki Małpka. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na dokonanie koncentracji, polegającej na przejęciu przez Czerwoną Torebkę S.A. kontroli nad spółką Małpka S.A. Tym samym spełnione zostało ostatnie wymaganie, niezbędne do przeprowadzenia transakcji.

- Transakcja jest realizowana zgodnie z przyjętym harmonogramem. Jej finalizacji spodziewamy się w ciągu najbliższych tygodni. – podkreślił Paweł Ciszek, prezes Czerwonej Torebki S.A.

Uchwałę dotyczącą emisji blisko 21,8 mln akcji akcjonariusze Czerwonej Torebki przegłosowali na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, które odbyło się 24 lipca. Nowymi walorami, których cena emisyjna została ustalona na poziomie 12,91 zł, Grupa zapłaci za przejęcie Spółki Małpka, posiadającej sieć sklepów spożywczo-monopolowych działających pod marką Małpka Express. Wartość transakcji ustalono na kwotę blisko 281,5 mln zł, pod warunkiem spełnienia przez Małpkę przyjętych założeń rozwoju.

List intencyjny dotyczący przejęcia spółki Małpka zawarty został na początku czerwca. Pod koniec lipca strony podpisały umowę inwestycyjną, po pozytywnym zakończeniu badania due diligence przejmowanej Małpki. Celem transakcji jest pozyskanie 100 proc. walorów tej firmy, kontrolowanej dotychczas przez Mateusza Świtalskiego, syna Mariusza Świtalskiego, przewodniczącego Rady Nadzorczej i wiodącego akcjonariusza Czerwonej Torebki.

Zarząd Czerwonej Torebki podjął decyzję o odwołaniu tegorocznej prognozy finansowej. Zarząd spółki zadecydował także, iż nie planuje podawania nowych prognoz finansowych. Jednocześnie zarząd poinformował o planach utworzenia sieci sklepów dyskontowych z uwagi na wygasający zakaz konkurencji.

- Jesteśmy w okresie bardzo dynamicznej rozbudowy Grupy Kapitałowej. Koncentrujemy wszystkie siły ludzkie i środki finansowe w rozwoju formatów handlowych. W maju przejęliśmy spółkę Merlin.pl. Teraz finalizujemy akwizycję Małpki. Konsolidacja tych dwóch podmiotów będzie miała znaczący wpływ na raportowane przez nas wyniki. Jednocześnie przestaje obowiązywać zakaz konkurencji z Jeronimo Martins, co pozwoli nam pod koniec tego roku wystartować z nową siecią sklepów detalicznych. W związku z tym trudno nam precyzyjnie określić jak realizacja tych wszystkich projektów przełoży się na nasze tegoroczne wyniki. – stwierdził Paweł Ciszek.

Roland Czechmanowski, dyrektor finansowy Czerwonej Torebki S.A. podkreślił, że wszystkie realizowane projekty są bardzo perspektywiczne i przyniosą spodziewany, wysoki zwrot z inwestycji w kolejnych okresach.

- W najbliższym czasie zakładamy jednak, że obciążą wyniki Grupy ze względu na planowane znaczące wydatki inwestycyjne związane z dynamiczną rozbudową sieci Małpka Express i potrzebnym okresem na osiągnięcie progu rentowności przez nowe placówki. Wydatki będą związane także z szeregiem inwestycji mających na celu usprawnienie i wzmocnienie sprzedaży Merlin.pl. Do tego dojdą koszty związane z tworzeniem od podstaw nowej sieci detalicznej, która ruszy pod koniec tego roku. – dodał Roland Czechmanowski.

Pod koniec 2013 r. działać będzie blisko 200 sklepów w sieci Małpki Express (teraz jest 125). W 2014 r. firma planuje uruchomienie ponad 200 kolejnych placówek, a od 2015 r. zapowiada ponad 300 otwarć rocznie.

- Czerwona Torebka będzie – zgodnie z realizowaną strategią – koncentrować swoje siły i środki na działalności handlowej. Chcemy być liderem handlu w Polsce. – powiedział Przemysław Schmidt, członek Rady Nadzorczej Spółki.