Z Anną Górską, prezesem zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej/Gdańsk Convention Bureau, o promocji turystyki biznesowej Gdańska i Pomorza, rozmawia Agnieszka Boruta.

GCB zakończyło niedawno projekt "Cztery produkty turystyki biznesowej". Proszę powiedzieć o nim coś więcej.
Projekt „Cztery produkty turystyki biznesowej” polega na stworzeniu bazy produktów turystycznych opartych na czterech wyróżnikach regionu pomorskiego, czyli bursztynie, Solidarności, morzu i zamkach gotyckich. W ramach projektu prowadzone są również działania marketingowe, które mają zachęcić organizatorów spotkań biznesowych do korzystania z oferty nawiązującej do dziedzictwa regionu. W praktyce oznacza to, że odwiedzający nasz region, będą mogli np. zorganizować spotkanie biznesowe na luksusowym jachcie, poznać tajniki kuchni zakonu krzyżackiego albo w ramach firmowej integracji, zagrać w grę terenową dotyczącą Solidarności i czasów PRL.

Czemu ma służyć Podręcznik Dobrych Praktyk, który powstał w ramach projektu?
Podręcznik Dobrych Praktyk podaje teoretyczne ramy, na jakich opierają się produkty turystyczne. Tymczasem zawarte tam praktyczne porady w przystępny sposób opisują jak tworzyć, rozwijać i zarządzać produktami turystycznymi. Ponieważ cztery markowe produkty nie będą miały jednego centralnego operatora, oferującego konkretny produkt do sprzedaży, celem Gdańsk Convention Bureau jest stworzenie warunków do tworzenia sieciowej współpracy – Podręcznik Dobrych Praktyk zawiera zasady, na jakich ta współpraca miałaby się odbywać. 


Jaką obecnie GCB odgrywa rolę w promocji biznesowej regionu pomorskiego?
Gdańsk Convention Bureau jest regionalnym biurem kongresów, reprezentującym usługodawców z gałęzi przemysłu turystycznego, takich jak: hotele, biura podróży, restauracje, firmy zajmujące się obsługą techniczną konferencji, firmy transportowe, tłumacze, itp. Jest częścią Gdańskiej Organizacji Turystycznej, stowarzyszenia które zrzesza ponad 100 członków, a miasto Gdańsk jest głównym członkiem. GCB poprzez swoje działania dąży do pogłębienia współpracy między podmiotami na rynku turystyki biznesowej. Biuro zajmuje się tworzeniem bazy obiektów turystycznych i konferencyjnych, pozyskuje międzynarodowe i krajowe kongresy, poprzez opracowanie spójnej oferty regionu dedykowanej konkretnemu eventowi – tzw. BIDy. GCB służy także doradztwem i pomocą przy organizacji konferencji. Zachęcamy meeting plannerów z zagranicy do współpracy z lokalnymi usługodawcami. Pomagamy w pozyskaniu linii lotniczych jako partnera eventu, co
w praktyce oznacza zniżki dla delegatów. GCB także aktywnie promuje Pomorze na międzynarodowych targach branżowych – EIBTM (Barcelona), IMEX (Frankfurt), CONFEX (Londyn), EMIF (Bruksela) – wydarzenia w 2011 roku.

Czy trudno w dzisiejszych czasach kreować i rozwijać produkty turystyczne?
Po pierwsze, liczy się dobry pomysł. W przypadku „Czterech produktów” najważniejsze jest stworzenie atrakcyjnej oferty zgodnej z kategorią. Po drugie, duży wybór produktów turystycznych może wpłynąć na szybszy wzrost pomorskiego rynku spotkań biznesowych. Warto postawić na konkurencyjność i różnorodność, by wyjść zwycięsko z czasu kryzysu.


W Podręczniku, GCB podpiera się przykładami dobrych praktyk z zagranicy. Co takiego warto byłoby przenieść na polski grunt? Od jakich krajów czerpać inspiracje?
Dzięki praktycznym przykładom w naszym Podręczniku łatwiej jest zrozumieć ideę produktów turystycznych. W Podręczniku Dobrych Praktyk przytaczamy zamek w Warwick (Wielka Brytania), Alabama Civil Rights Trail, Antwerpię, Berlin oraz sieć hoteli Paradores (Hiszpania). Te produkty już funkcjonują w innych krajach i są dowodem, że taka metoda promocji regionu się sprawdza. Idea wykorzystania tego, co lokalnie daje szansę, by uczynić dane miejsce unikalnym, dlatego trudno mi mówić o przenoszeniu innych rozwiązań na polski grunt. Na pewno chciałabym, żeby nasze pomorskie produkty turystyki biznesowej odniosły taki sam sukces, jak te zagraniczne zaprezentowane w Podręczniku Dobrych Praktyk.

Proszę wymienić największe sukcesy w promocji turystyki biznesowej Gdańska i regionu w 2011 roku.
W raporcie Poland Convention Bureau Trójmiasto znalazło się na 3. miejscu pod względem ilości spotkań biznesowych. Swój udział ma w tym GCB. Cieszy nas fakt, że nie tylko rośnie ilość spotkań biznesowych w regionie, ale także ranga eventów, których jesteśmy gospodarzami. Nie możemy tutaj pominąć kilku największych sukcesów Gdańsk Convention Bureau w 2011 roku. GCB pozyskało w ramach międzynarodowego konkursu ważne eventy. Gdańsk był gospodarzem konferencji ICCA Research, Sales & Marketing Programme 2011, w ramach której miasto gościło delegatów z Europy, Azji, Australii, Ameryki Północnej i Afryki oraz konferencji ICCA Central European Chapter Meeting 2011 – do Polski przybyli przedstawiciele zarządów podmiotów zrzeszonych w ICCA, w ramach sektora Europy Centralnej. Przypominamy, że ICCA to najważniejsze międzynarodowe stowarzyszenie turystyki biznesowej, które zrzesza ponad 118 firm z 87 krajów świata. GCB jest pełnoprawnym członkiem ICCA od 2007 roku. Zwycięstwo Gdańska oraz przyznanie nam dwóch konferencji Stowarzyszenia w 2011 roku to wielkie wyróżnienie oraz prestiż dla miasta, regionu, ale i całego kraju na międzynarodowej płaszczyźnie turystyki biznesowej. Dodatkowo, to silny efekt medialny i promocyjny - o wydarzeniu pisały czołowe wydawnictwa europejskie.

Na czym GCB chce skupić się w tym roku?
GCB konsekwentnie kontynuuje swoje działania na rynku krajowym oraz międzynarodowym. Przede wszystkim stawiamy na nowe technologie na rynku konferencji oraz social media. Uczymy się od zagranicznych partnerów oraz podążamy za trendami światowymi. W styczniu 2011 Gdańsk Convention Bureau otrzymało tytuł Krajowego Lidera Innowacji i Rozwoju, w kategorii Innowacyjny projekt unijny. Takie momenty utwierdzają nas w przekonaniu, że strategia i cele GCB zostały właściwie dobrane. Będziemy uzupełniać bazę ofert do „Czterech produktów turystyki biznesowej”. Od tego roku uruchomiliśmy aplikację on-line – GCBstats, służącą zbieraniu danych konferencyjnych z obiektów konferencyjnych w regionie. Znacznie ułatwi to ściągalność danych i pozwoli na tworzenie dokładnych raportów o stanie rynku. W tym roku czekają nas targi krajowe oraz międzynarodowe, ponadto tzw. Roadshow (prezentacja regionu za granicą), a także wiele konferencji, między innymi światowy kongres unii kredytowych – WOCCU 2012 Gdańsk. Dodam na koniec, że zgodnie z międzynarodową praktyką Convention Bureaux i podpisanymi deklaracjami, GCB nie organizuje konferencji. Zajmujemy się ich pozyskiwaniem, a w momencie decyzji o organizacji eventu na Pomorzu, całością zajmują się tym lokalni usługodawcy. Natomiast GCB cały czas służy wsparciem i doradztwem.