Rumia, Powiat lęborski i Łeba będą współtworzyć morską energetykę wiatrową

  • 15 grudnia 2021
  • TerenyInwestycyjne.info

(fot. freepik.com)

Kolejne samorządy chcą współtworzyć Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. Starosta powiatu lęborskiego i burmistrz Łeby zobligowali się wprowadzić zmiany w zakresie edukacji i kształcenia zawodowego na potrzeby sektora morskiej energetyki wiatrowej. List intencyjny w tej sprawie podpisano 14 grudnia w Klubie Integracji Społecznej „Zagórze”.

Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej to projekt, którego siedziba będzie zlokalizowana na terenach inwestycyjnych Rumi, leżących w bezpośrednim sąsiedztwie portu morskiego w Gdyni. Centrum ma pełnić funkcję głównego portu instalacyjnego, zapewniając współpracę z deweloperami budującymi farmy wiatrowe na polskim obszarze Morza Bałtyckiego.

Budowa, eksploatacja i serwis farm wiatrowych będą realizowane z wykorzystaniem potencjału podmiotów zlokalizowanych na terenie województwa pomorskiego, w tym portu morskiego w Łebie. Lokalni włodarze dostrzegają w tym projekcie spore szanse na rozwój tutejszego rynku pracy. Niezbędne jest jednak podnoszenie kwalifikacji mieszkańców województwa, w tym powiatu lęborskiego. Dlatego też samorządowcy planują wprowadzić zmiany w sektorze edukacji i kształcenia zawodowego na różnych szczeblach. W ten sposób chcą się dostosować do nadchodzących trendów i sytuacji społeczno-gospodarczej regionu, której jednym z fundamentów będzie sektor morskiej energetyki wiatrowej.

– Bardzo się cieszę, że podpisujemy ten list intencyjny, ale przede wszystkim cieszę się z tego, że spotkaliśmy się i doszliśmy do wniosku, że wspólnie możemy więcej. Jesteśmy zainteresowani tym, żeby młodzież kształciła się w specjalizacjach będących przyszłością województwa pomorskiego. – powiedziała Alicja Zajączkowska, starosta powiatu lęborskiego. 

–Od samego początku zostaliśmy zarażeni tą pozytywną inicjatywą wychodzącą z Portu Gdynia, ale i szeroko pojętej branży. Podjęcie rękawicy tworzenia Centrum Kompetencji ma umożliwiać przede wszystkim sieciowanie, współpracę wszystkich branż – od edukacji, przez zakłady pracy, aż po firmy szkolące. Abyśmy wspólnie dawali naszym mieszkańcom lepsze przygotowanie do rynku pracy, objęcia atrakcyjnych i wysoko płatnych stanowisk. Mam tu na myśli nie tylko deweloperów, czyli firmy budujące farmy, ale również przedsiębiorstwa związane z ich utrzymaniem, serwisem. To są bardzo istotne elementy, które będą potrzebne przez najbliższe dziesięciolecia. Bardzo dziękujemy, że pani starosta z panem burmistrzem podpisali ten dokument. Wierzymy, że będziemy wspólnie budowali tę platformę Pomorskiego Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej. – mówił Michał Pasieczny, burmistrz Rumi.

Ogromnie się cieszę, że dzisiejszy finał prowadzonych od kilku miesięcy rozmów, uczestnictwa w różnych spotkaniach, kończy się podpisaniem listu intencyjnego, bardzo istotnego dokumentu w kontekście tego, co będzie się działo na Pomorzu, mianowicie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Jest to szansa dla samorządów, ale nie tylko. Jest to również szansa dla młodzieży, która może znaleźć nowe kierunki swojego kształcenia i swojej przyszłości. Chcemy, żeby młode osoby kształciły się w naszych szkołach, naszych powiatach, korzystały z doświadczeń i możliwości stworzonych przez obie gminy, jak i przyszłych deweloperów budujących farmy wiatrowe. Chcemy, żeby te młode osoby znalazły zatrudnienie na tych inwestycjach realizowanych w województwie pomorskim. Tego sukcesu życzę wszystkim – przyznał Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.
Angażując się w rozwój sektora morskich farm wiatrowych, samorządy zobligowały się nie tylko do prowadzenia projektów edukacyjnych i kursów kompetencyjnych, ale i aktywizacji lokalnych pracodawców, współpracy z przedstawicielami sektora offshore i jednostkami badawczymi, wspólnego poszukiwania źródeł finansowania czy też realizacji kampanii informacyjnych.

– To jest strategiczny projekt dla rozwoju województwa pomorskiego, realizowany jak na razie jako koncepcja, przy silnym wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego. Natomiast wszyscy wiemy, że pomorska energetyka odnawialna to będzie od 40 do 70 tysięcy miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw. Stąd też nasza inicjatywa, aby stworzyć miejsce, gdzie te kadry będą mogły się szkolić, aby nam nie uciekły za granicę. Bardzo się cieszymy, że Pomorskie Centrum Kompetencji, które będzie zlokalizowane w Rumi, zaczyna się rozlewać na całe województwo pomorskie. To nie będzie rumskie Centrum, ale projekt służący całemu regionowi, a widzimy ogromny potencjał w tej pierwszej w Polsce historycznej inicjatywie. Cieszymy się, że szanse na wspólny rozwój dostrzegły władze powiatu lęborskiego oraz Łeby – podsumowała Agnieszka Rodak, prezes spółki Rumia Invest Park.

Budowa morskich farm wiatrowych to strategiczny kierunek rozwoju polskiej energetyki. Współpraca samorządów, pracodawców, przedsiębiorców oraz przedstawicieli sektora naukowego przyniesie znaczące korzyści rodzącej się branży, której wartość może wynieść nawet 160 miliardów złotych. Aby stymulować firmy mogące tworzyć nową gałąź gospodarki, konieczna jest integracja. Przykładem takiej współpracy jest Pomorska Platforma Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej na Bałtyku, która powstała w 2020 roku z inicjatywy burmistrza Rumi oraz spółki Rumia Invest Park.

Projekt zyskuje coraz bardziej realne kształty. Województwo pomorskie jest świadome wielkiej skali planowanych inwestycji, które powinny być kołem zamachowym dla polskiej gospodarki, dlatego też trwają przygotowania zmierzające do maksymalizacji korzyści płynących z tych przedsięwzięć, na czym zyskać ma cała społeczność regionu.

Zgodnie z założeniami, Pomorskie Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Odnawialnej w Rumi będzie miejscem szkoleń i budowania relacji pomiędzy firmami prowadzącymi inwestycje w sektorze offshore. Realizacja tego projektu jest niezwykle ważna, ponieważ jednym z największych wyzwań, które stoją przed województwem, jest przygotowanie przyszłych kadr niezbędnych do budowy oraz obsługi farm wiatrowych.

Rozwój nowej branży przemysłu wymaga jednak wsparcia systemu edukacji i szkoleń pozwalających zdobyć umiejętności niezbędne do pracy w branży wiatrowej. Z analiz wynika, że w ciągu kilkunastu lat powinno powstać ponad 30 tysięcy etatów dla osób posiadających takie kwalifikacje. Istotna jest także edukacja społeczności lokalnej w zakresie transformacji energetycznej oraz gospodarki zeroemisyjnej.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów