Wrzesień jest wyśmienitym miesiącem, aby odwiedzić Sopot. To właśnie w jednym z najpiękniejszych kurortów w Polsce już po raz drugi odbędzie się konferencja z cyklu „Prospects in Poland” - „Perły Bałtyku - Perły Biznesu”. Wczesnojesienne spotkanie będzie również początkiem kolejnego cyklu spotkań. 

- Cieszymy się, że „Perły Bałtyku - Perły Biznesu” wracają do Sopotu. Spotkanie jest wyśmienitą okazją do wymiany poglądów w gronie przedsiębiorców, przedstawicieli władz i ekspertów – mówi Aneta Kłodaś, dyrektor zarządzający Bluevine Consulting, organizator cyklu.

Konferencja „Perły Bałtyku - Perły Biznesu” po raz pierwszy odbędzie się w historycznych wnętrzach pięciogwiazdkowego hotelu Sofitel Grand w Sopocie. Wydarzenie zainauguruje wystąpienie Wicemarszałka Województwa Pomorskiego, Ryszarda Świlskiego. Merytoryczna część spotkania rozpocznie się spojrzeniem na światową sytuację gospodarczą i jej wpływem na rozwój Pomorza, o czym opowie ekonomista Marek Zuber, zachęcając do inwestycji w czasie, kiedy większość inwestorów wstrzymuje decyzje o rozwoju. O tym co czeka w przyszłości Trójmiasto niewątpliwie wie dyrektor Invest in Pomerania, Marcin Piątkowski, który przedstawi plan rozwoju aglomeracji, zachęcając przedsiębiorców do czynnej dyskusji. Natomiast przedstawiciele Portu Lotniczego Gdańsk, Bałtyckiego Centrum Biznesu, firmy architektonicznej Broadway Malyan oraz Chopin Airport porozmawiają na temat idei Airport City – koncepcji łączącej port lotniczy z miasteczkiem biurowym, powierzchniami magazynowymi i handlowymi. Jest to temat dla Pomorza bardzo aktualny z uwagi na ogłoszone wiosną 2013 roku plany wybudowania Airport City przy Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Nowoczesne miasto nie przyciągnie inwestorów bez odpowiednio przygotowanej infrastruktury biurowej. Trójmiasto jest czwartym największym w Polsce rynkiem biurowym z ponad 430 tys. mkw. dostępnej powierzchni. O powodzeniu nowych projektów świadczy fakt, iż pomimo zwiększającej się aktywności deweloperów, wskaźnik niewynajętej powierzchni pozostaje bez zmian. Warto wspomnieć, że liczne obiekty biurowe mogą pochwalić się certyfikatami zielonego budownictwa LEED i BREEAM. Świadczy to o tym, że trójmiejscy deweloperzy zdają sobie sprawę z światowych trendów i wymagań globalnych koncernów. Rozwojowi rynku sprzyja przychylne nastawienie lokalnych samorządów.

- Warto być otwartym na rynki i inwestorów zagranicznych np. poprzez upraszczanie procedur, sprawne działanie aparatu administracyjno-prawnego, eliminowanie barier, np. w postaci błędów w decyzjach, dostosowanie do norm i standardów unijnych czy międzynarodowych - mówi Marta Janowicz-Stradomska, wspólnik zarządzający CERTO Kancelaria Prawna - Takie trendy daje się zaobserwować na przykładzie rosnącego potencjału trójmiejskiego rynku nieruchomości komercyjnych, a także inwestycji drogowych. Ilość i jakość tych inwestycji (większość spełnia unijne standardy energooszczędności i energochłonności), rozbudowa węzłów komunikacyjnych i logistyki, z pewnością sprzyjają same w sobie napędzeniu koniunktury, a także świadczą właśnie o stworzeniu odpowiednich warunków (w tym prawnych) dla napływu inwestycji i inwestorów.

O tym jak budować, aby odnieść sukces na trójmiejskim ryku biurowym opowie Maciej Brożek z firmy deweloperskiej Torus. Torus odpowiedzialny jest za takie projekty jak biurowce Grunwaldzka 413, Grunwaldzka 417 i 48-50 oraz kompleks biurowy Arkońska Business Park. Do dyskusji na temat rynku nieruchomości włączą się przedstawiciele Olivia Business Park, Echo Investment, Hines oraz Marta Janowicz-Stradomska z CERTO Kancelaria Prawna. Całość będzie moderował Przemysław Szkutnik z firmy doradczej Knight Frank.

W przypadku biurowców ważny jest nie tylko projekt budynku oraz jego lokalizacja, ale także wnętrze, które w sobie kryje. Aby pracownicy mogli efektywnie korzystać z przestrzeni biurowej, należy ją najpierw we właściwy sposób zaprojektować, dopasowując rozwiązania do indywidualnych potrzeb każdej firmy.

– Właściwa organizacja przestrzeni pracy jest niezmiernie istotna, zwłaszcza w odniesieniu do przedsiębiorstw, których zasadniczą część przestrzeni pracy stanowi biuro. Jako przedsiębiorstwo dostarczające rozwiązania, które gwarantują komfort twórczego myślenia pracowników i pomagają stworzyć optymalne warunki do pracy w każdej przestrzeni biurowej – od recepcji, poprzez powierzchnie pracy wspólnej, sale konferencyjne, aż po gabinety, jest do dla nas duże wyzwanie – podkreśla Zuzanna Mikołajczyk, dyrektor marki, MIKOMAX SMART OFFICE, specjalizującej się w kompleksowej organizacji przestrzeni pracy, proponującym rozwiązania, zgodne ze zmianami w sposobie pracy oraz trendami wzorniczymi. – Przedsiębiorcy, poszukując relatywnych rozwiązań inwestycyjnych i rozwoju firmy, ograniczają dziś koszty związane ze zwiększeniem powierzchni biura i my oferujemy najlepsze rozwiązania w tym zakresie.

Na koniec merytorycznej części spotkania uczestnicy konferencji będą mieli szansę zapoznać się z korzyściami inwestowania w inwestycje alternatywne. O tym, czy dzieło sztuki, wykwintne wino albo luksusowy jacht może być korzystną lokatą kapitału porozmawiają Marcin Brendota z Alior Private Banking, Grażyna Witkowska-Mrozek z Banque Privee Espirito Santo oraz Przemysław Tarnacki z Tarnacki Yacht Racing. Następnie przedstawiciele polskiego i zagranicznego biznesu będą mieli okazję, aby podsumować nabytą wiedzę i przedyskutować możliwości rozwoju Trójmiasta.

W drugiej części konferencji „Perły Bałtyku - Perły Biznesu” przewidziana została Harley-Davidson & Porsche VIP Gala.

Partnerem organizacyjnym konferencji „Perły Bałtyku - Perły Biznesu. Trójmiasto dla Przedsiębiorczych” jest firma Bluevine Consulting. Serwis Tereny Inwestycyjne Info jest patronem konferencji.