Rada Ministrów przyjęła 30 kwietnia Strategię Rozwoju Polski Zachodniej do roku 2020. Dokument wyznacza główne kierunki rozwoju makroregionu i stanowi podstawę do programowania działań rozwojowych w ramach programów operacyjnych na lata 2014-2020. Jednym z celów strategii jest wzmocnienie regionalnej gospodarki i budowa gospodarki opartej o wiedzę.

Prace nad strategią prowadzone były z inicjatywy województw dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, które na ręce ministra rozwoju regionalnego przekazały założenia do strategii i analizy regionalne wraz z diagnozą strategiczną Polski Zachodniej. Wśród filarów współdziałania w kreowaniu wspólnej strategicznej wizji rozwojowej wskazano elementy łączące regiony Polski Zachodniej, w tym m.in. wolę współpracy w ramach makroregionu, a także dorzecze Odry i transgraniczne położenie. Akcentowano również potrzebę skoncentrowania strategii na tych wyzwaniach rozwojowych, których charakter i skala wymaga współdziałania w układzie ponadregionalnym, wykraczającym poza granice jednego województwa.

Strategia koncentruje się na identyfikacji mocnych stron, jak również barier rozwojowych blokujących wykorzystanie atutów makroregionu. Głównym celem Strategii jest wzrost konkurencyjności Polski Zachodniej poprzez efektywne wykorzystanie potencjałów makroregionu. Cel główny będzie realizowany poprzez trzy cele  szczegółowe, którymi są: integracja przestrzenna i funkcjonalna makroregionu – koncentrujący się na zewnętrznej i wewnętrznej dostępności transportowej i spójności terytorialnej; budowa oferty gospodarczej makroregionu – mający na celu dążenie do dalszego wzmocnienia siły gospodarczej makroregionu poprzez współpracę i sieciowanie w wiodących branżach przemysłowych Polski Zachodniej oraz wzmocnienie potencjału naukowo-badawczego makroregionu – przewidujący działania w celu wykorzystania i wzmocnienia zaplecza badawczo-rozwojowego i transferu wiedzy w celu budowania gospodarki opartej na wiedzy.

Podstawowym źródłem finansowania działań będą środki unijne zaprogramowane przede wszystkim w krajowych programach jak i regionalnych programach operacyjnych. W krajowych programach operacyjnych przewidziane zostaną preferencje dla wyboru projektów o charakterze ponadregionalnym.