Łódzki Monopolis nominowany do MIPIM Awards 2020

  • 7 lutego 2020
  • TerenyInwestycyjne.info

Monopolis - Łódź (fot. materiał prasowy)

Zakończyły się prace nad rewitalizacją zabytkowych gmachów dawnego Monopolu Wódczanego oraz budowę dwóch nowoczesnych obiektów. Otwierający się kompleks to ważne miejsce na kulturalno-biznesowej mapie Łodzi, ale również kolejny tak duży projekt w portfolio realizacji kubaturowych Budimeksu. Obiekt został nominowany do MIPIM Awards 2020. Inwestorem jest Virako sp. z o. o. Za projekt odpowiadało biuro Grupa 5 Architekci a za wykonanie Budimex S.A.

Prace budowlane rozpoczęły się w lutym 2018 roku. Wiosną tego roku, kiedy obiekt zostanie udostępniony najemcom, poza biurami powstaną w nim różnorodne punkty usługowe, takie jak restauracje i kawiarnie. W nowo otwartym kompleksie, odwiedzający znajdą także kameralny skwer, zielone tarasy na dachu, a także galerię sztuki, teatr, klub malucha i przedszkole. Ważnym elementem Monopolis będzie również muzeum poświęcone historii Monopolu Wódczanego. - Tworząc Monopolis, korzystaliśmy z naszych wieloletnich doświadczeń zdobywanych podczas realizacji wielu dużych i innowacyjnych inwestycji z zakresu budownictwa kubaturowego o charakterze zarówno biznesowym, jak i kulturalnym. Głównym założeniem, które przyświecało nam w trakcie prac , było stworzenie otwartej i przyjaznej, ale także wielofunkcyjnej przestrzeni przeznaczonej nie tylko dla przedsiębiorców, ale spełniającej także funkcje społeczne oraz rozrywkowe. – mówi Dariusz Blocher, Prezes Zarządu, dyrektor generalny Budimeksu SA.

Gdzie tradycja spotyka nowoczesność

Monopolis to zespół budynków zlokalizowanych u zbiegu głównych arterii miasta – al. Piłsudskiego i ul. Kopcińskiego, w okolicy dworca Łódź Fabryczna. Podstawowym założeniem projektu było przywrócenie spójności całego terenu pofabrycznego Zakładu Spirytusowego Polmos. Przygotowanie obiektów do pełnienia nowych funkcji było równie ważne jak zachowanie ich oryginalnego wyglądu. Dodatkowy cel stanowiło także zaprojektowanie nowych budynków o współczesnym wyglądzie, stanowiących dopełnienie dla zabytkowej zabudowy. Roboty budowlane powierzone spółce Budimex przebiegały w dwóch etapach. W pierwszym zostały odrestaurowane i zaadaptowane do nowych funkcji budynki dawnego Monopolu Wódczanego. W drugim nowe gmachy zyskały garaże podziemne, przebudowana została również konstrukcja budynku A3.

Inwestycja w liczbach

W Monopolis powstanie 23 400 m kw. biur klasy A, zlokalizowanych w głównym gmachu dawnej rozlewni wódki (7000 m kw.) i dwóch nowych budynkach (8 050 i 8 350 m kw.). Na chwilę obecną łączna całkowita powierzchnia użytkowa budynków B2, B3B4, B5B6 oraz galerii i muzeum wynosi 14 500 m kw., z czego powierzchnia biurowa to 6000 m kw.. Obiekt będzie certyfikowany w systemie BREEAM, na poziomie bardzo dobrym i znakomitym, co oznacza, że wszystkie rozwiązania technologiczne i budowlane zastosowane w Monopolis mają na celu stworzenie komfortowego i przyjaznego środowiska pracy, optymalizację kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenie negatywnych oddziaływań na środowisko.

Monopolis nominowany do MIPIM Awards 2020

Monopolis został nominowany do MIPIM Awards 2020. To najbardziej prestiżowy ogólnoświatowy konkurs branży nieruchomości na świecie. Monopolis znalazł się wśród czterech najlepszych inwestycji na świecie, obok Singapuru, Montrealu i Bangkoku.

Budimex, jako lider branży budowlanej ma na swoim koncie wiele inwestycji dla biznesu oraz kultury. Do najważniejszych projektów zrealizowanych przez spółkę należy między innymi nowoczesny biurowiec .BIG w Krakowie, gmach Wola Retro w Warszawie czy kompleks Silesia Star Katowice, Centrum Biurowe NEPTUN w Gdańsku czy odznaczony tytułem „Budowa Roku” ekologiczny PIXEL w Poznaniu.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów