Z Andrzejem Półgrabskim, p.o. prezesa Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, rozmawia Marta Śniegocka.

Na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego funkcjonuje podstrefa Pomorskiej SSE. Jak wygląda współpraca pomiędzy Parkiem a Strefą?


Współpraca pomiędzy nami układa się bardzo dobrze. Muszę zaznaczyć, że tereny leżące w podstrefie należą do miasta Bydgoszczy i zakup tych gruntów i wejście do strefy związane jest z załatwieniem formalności w urzędzie miasta. Nasz Park obejmuje teren 280 ha, z czego przygotowanych pod inwestycje mamy 170 ha, natomiast Pomorska SSE obejmuje jedynie 36 ha, z czego w tej chwili zostały jeszcze tylko dwie gotowe działki. 5 zezwoleń zostało już wydanych, z czego 3 inwestycje są na ukończeniu.  W przyszłym roku inwestorzy przygotowują się do ukończenia 2 kolejnych.

Czy orientuje się Pan czy są już przedsiębiorcy zainteresowani dwiema ostatnimi wolnymi działkami w podstrefie?


Z tego co wiem w ich sprawie są już prowadzone rozmowy, nie mniej jednak ich sprzedaż nastąpi w formie przetargu.

Mając możliwość inwestowania jednocześnie w Parku i Strefie, czemu inwestor chciałby zainwestować jedynie na terenie Parku?


Jest to uwarunkowane kilkoma czynnikami. Nie każdy inwestor, który rozpoczyna budowę nowego obiektu przemysłowego jest zainteresowany umieszczeniem się w Strefie, gdyż z ulg udzielanych przez SSE może nie mieć szansy skorzystać. Np. rachunek ekonomiczny, specyfika prowadzonej działalności czy inwestycji mogą powodować, że inwestor nie ma możliwości skorzystać z tych ulg. Tylko pewnej grupie inwestorów opłaca się inwestować na terenie Strefy. Inną kwestią jest wciąż nieuregulowana sprawa przedłużenia istnienia SSE. Pozostałe 8 lat to dość krótki okres, aby skorzystać z oferowanych ulg.  Dlatego inwestorzy niecierpliwie wyczekują decyzji w tej sprawie.

Czy w związku z tą niepewną sytuacją biorą Państwo pod uwagę rozbudowę podstrefy na terenie BPPT?


Jesteśmy przygotowani do powiększenia podstrefy. Jeżeli zgłosi się do nas potencjalny inwestor zainteresowany inwestycją na terenie podstrefy to na pewno dołożymy wszelkich starań, aby jego inwestycja została objęta Pomorską SSE.

W planach mają Państwo również budowę Centrum Transferu i Technologii. Na jakim etapie znajduje się ten projekt i do kogo będzie skierowany?

Jesteśmy na etapie prac przedprojektowych. Przygotowujemy wszelkie niezbędne dokumenty, żeby złożyć je do marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, jeżeli zostanie uruchomiony kolejny konkurs dla tego typu inicjatyw. Liczymy na to, że będziemy mogli wspomagać inwestorów, którzy prowadzą u nas produkcję i potrzebują miejsca i wsparcia dla produkcji produktów innowacyjnych. Obiekt składałby się z powierzchni modułowej oraz powierzchni biurowej.

W jaki sposób zamierzają Państwo profesjonalnie przygotować przestrzenie produkcyjne?

Współpracujemy przy planach Centrum z firmą projektową, inwestorem zastępczym, który pomoże nam całą inwestycję przeprowadzić, jeżeli zostanie ogłoszony konkurs na dofinansowanie.

W przypadku ogłoszenia konkursu na dofinansowanie o jakich terminach rozmawiamy?


Jeżeli marszałek ogłosi konkurs w I-II kwartale 2013 roku, to inwestorzy z powierzchni mogliby skorzystać na początku 2014 roku. To byłby dobry okres, ponieważ perspektywa trudnego roku 2013 oraz pozytywne perspektywy na 2014 rok spowodowałby, że inwestorzy chętnie weszliby w ten projekt.

2013 rok będzie ostatnim w perspektywie finansowej 2007-2013. Czy województwo ma zatem jeszcze środku na takie projekty?

Prowadziliśmy rozmowy z Panem marszałkiem i przedstawicielami województwa i mamy informacje, że województwo jeszcze dysponuje środkami i przygotowuje się do wspomagania takich inicjatyw. Nie wiemy, czy taki projekt spełni oczekiwania zarządu województwa, ale spotyka się z ciepłym przyjęciem firmy działających na terenie Parku i województwa. Duża grupa firm jest zainteresowanych wejściem w ten projekt i władze województwa są tego świadome.

W przypadku Centrum o jakiej wysokości dofinansowania mówimy?


Myślę, że budowa Centrum z pełnym wyposażeniem kosztowałaby ok. 20 mln złotych, z czego liczymy na dofinansowanie w ok. 35 proc., czyli ok. 7 mln złotych.

Przedstawicielka UM Bydgoszczy informowała, że miasto jest gotowe wesprzeć przedsiębiorców gotowych wybudować biurowiec na potrzeby sektora usług BPO na terenie BPPT. Park powstał, aby wspierać rozwój innowacyjności i technologii, czy zatem tego typu inwestycja pasowałaby do profilu Parku? Zazwyczaj outsourcing uważany jest za mało innowacyjną działalność.

Nie zgodzę się z tą opinią. Branża BPO zrobiła w ostatnich latach duży postęp i wytwarza wiele wartości niematerialnych i prawnych, takich jak prowadzenie projektów, sposób ich prowadzenia, uproszczenie procedur administracyjnych. Uważam, że jest to jak najbardziej innowacyjna branża. Gdyby tak nie było to outsourcing nie byłby przenoszony do takich krajów jak nasz.

Na pewno nowatorskim pomysłem jest umieszczenie na terenie Parku spalarni odpadów. W analizie lokalizacji tej inwestycji jest napisane, iż projekt przyniesie korzyści również przedsiębiorcom działającym na terenie Parku. Na czym będą one polegać?

Spalarnia jest zlokalizowana w najbardziej odległej części Parku, w pobliżu drogi S10. Zarówno mieszkańcy tamtej części Bydgoszczy, jak również przedsiębiorcy na terenie Parku będą mogli skorzystać z produktów działalności spalarni, czyli energii elektrycznej i energii cieplnej. Energia elektryczna nie wymaga komentarza, natomiast energia cieplna będzie wykorzystywana zarówno do produkcji, jak i ogrzewania obiektów kubaturowych na terenie Parku.

Czy inwestorzy podczas rozmów wykazują zainteresowanie tym projektem?


Inwestorzy zagraniczni oraz polscy z doświadczeniem zagranicą nie są przestraszeni tą inwestycją, a wręcz przeciwnie – z otwartością i przychylnością patrzą na tak dużą inwestycję realizowaną obok ich przedsiębiorstw.

W Parku działają głównie firmy produkcyjne. Czy Park oferuje inwestorom przestrzeń logistyczną?


Jako BPPT nie oferujemy takich przestrzeni. Naszym celem strategicznym jest, aby wyspecjalizowane firmy oferowały na terenie Parku taką przestrzeń. Jesteśmy w takcie procesu negocjacji z firmą, która chce wybudować na terenie parku olbrzymi obiekt logistyczny o przestrzeni 45 tys. mkw., który obsługiwałby 3 województwa.