16 września  w Katowicach odbył się ekspercki Okrągły stół pt. "Zaklęty krąg niespełnionych szans PPP oraz zamówień publicznych dla MŚP". Było to jedno z wydarzeń  III Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Punktem wyjścia do dyskusji, podczas której debatowali zaproszeni eksperci był raport Najwyższej Izby Kontroli z dotychczasowej realizacji przedsięwzięć PPP w Polsce. Według badań NIK, które obejmowały 21 podmiotów, partnerstwo publiczno-prywatne w Polsce jest jeszcze na bardzo wstępnym etapie. Raport wskazuje, że tylko co 10 zainicjowana procedura zakończyła się podpisaniem umowy, a główną przyczyną niepowodzeń jest słabe przygotowanie kontraktów. Ciągle jeszcze nie przeprowadza się w stopniu zadowalającym rzetelnych analiz określających potencjalne ryzyko.

Eksperci, w gronie których byli  przedstawiciele instytucji publicznych zajmujących się PPP: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Najwyższa Izba Kontroli oraz Urząd Zamówień Publicznych zastanawiali się, czy uwarunkowania prawne i finansowe w obszarze PPP w naszym kraju sprzyjają realizacji projektów w tej formule, czy też można tu wskazać istotne bariery wpływające na obecną sytuację w tym zakresie. Jeśli tak, to jaki powinien być kierunek nowelizacji przedmiotowych ustaw i jakie należałoby założyć ich efekty? W tym punkcie spotkania omówiono szczegółowo postulowane kierunki zmian prawnych, które mogłyby usprawnić realizację projektów. Kolejnym ważnym zagadnieniem, na którym koncentrowała się dyskusja, było pytanie o to, jakie nowe otwarcie przyniesie perspektywa finansowa UE 2014-2020 - czy wówczas projekty PPP staną się i u nas powszechną formą realizacji inwestycji infrastrukturalnych?

Rozmówcy podkreślali fakt, że w przyszłym rozporządzeniu ogólnym na nowy okres programowania wprowadzonych zostanie szereg ciekawych rozwiązań wspierających inwestycje realizowane w formule PPP, co z pewnością powinno przyczynić się do wzrostu realizowanych w Polsce projektów hybrydowych, ale rozwój rynku projektów PPP w kontekście funduszy UE zależeć będzie przede wszystkim od aktywności podmiotów publicznych, które co do zasady powinny inicjować tego rodzaju formy świadczenia usług publicznych.