W Raciborzu powstanie strefa przemysłowa

  • 19 września 2023
  • TerenyInwestycyjne.info

Nowa strefa przemysłowa w Raciborzu (fot. UM Racibórz)

Już wkrótce na terenach do tej pory wykorzystywanych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa powstanie nowa strefa przemysłu w Rciborzu.

Porozumienie zawarte pomiędzy Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną i gminą Racibórz pozwala na przekazanie na tereny inwestycyjne blisko 40 hektarów (36,1 hektarów dotychczas należących do KOWRu i 3,4 hektara należące do miasta).

Dotychczas na terenie gminy istniało 14 hektarów objętych specjalnym statusem. Łącznie z nowymi obszarami to ponad 53 hektary dla nowych inwestorów. Do głównych celów powstania strefy przemysłu należą: przyspieszenie rozwoju gospodarczego Raciborza, stworzenie nowych miejsc pracy, przyciągnięcia do miasta nowych inwestycji szczególnie z obszaru nowych technologii.

Szansa na rozwój gospodarczy Śląska 

W ramach porozumienia zawartego 12 kwietnia br. pomiędzy Miastem Racibórz a Katowicką Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE) S.A włączone zostaną nowe tereny do strefy gospodarczej w Raciborzu. Jest to możliwe dzięki pozyskaniu ziemi pod inwestycje od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR).

Dotychczas na terenie Gminy Racibórz statusem specjalnej strefy ekonomicznej objęte było ponad 14 ha nieruchomości. Obecnie w tym mieście w oparciu o instrument Polskiej Strefy Inwestycji działa 7 Inwestorów. Są to firmy: Bruki Trawiński, DK GLASS Kłosek Damian, PPW KOLTECH Spółka z.o.o, SUNEX Spółka akcyjna, Tokai Cobex Polska Spółka z.o.o, Zakład Masarski SEGET sp.j. ZBM Głombik Spółka z.o.o. działające m.in w branży budowlanej, maszynowej, metalowej elektrycznej i spożywczej. 

W ramach współpracy planowane są działania dotyczące promocji terenów, poszukiwania inwestorów, pomocy przez KSSE przedsiębiorcom w kontaktach z administracją publiczną, a także rekomendowania przedsiębiorcą nowych terenów inwestycyjnych.

Porozumienie obejmuje tereny przeznaczone na działalność przemysłową: przy ul. Cieszyńskiej (ok. 5,3 ha), przy ul. Mikołowskiej (5,6 ha), a także nowy – perspektywiczny teren (na dzień dzisiejszy nie objęty planem zagospodarowania) - przy ul. Sosnowieckiej (ok. 35,7 ha), będące własnością Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Są to nowe tereny inwestycyjne, które w ramach współpracy planowane są do zagospodarowywania przez nowych inwestorów.

Atuty miasta

Racibórz jest silnym ośrodkiem przemysłowo – gospodarczym, który posiada wieloletnie tradycje związane zarówno z małym, jak i z dużym biznesem. W mieście funkcjonuje ponad 5,2 tys. podmiotów gospodarczych, wśród których są znane w kraju i na świecie marki. Polityka Miasta jest kształtowana z uwzględnieniem gospodarczego położenia Raciborza i od lat ma charakter pro-biznesowy, dostosowany do potrzeb przedsiębiorców.

Położenie i infrastruktura

Racibórz jest doskonale zlokalizowany – znajduje się blisko granicy czeskiej (7 km), w bliskiej odległości od Ostrawy (Republika Czeska, 45 km). W promieniu do 40 km biegną trzy autostrady: A1, A4 oraz czeska D1. Stwierdzenie, że Racibórz znajduje się w samym środku Europy nie będzie nadużyciem zwłaszcza, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że stolice dwóch wielkich województw – Dolnośląskiego oraz Małopolskiego – znajdują się w odległości ok. 150 km. Inne dwa miasta wojewódzkie – Katowice oraz Opole – są oddalone od Raciborza o ok. 75 km. Z kolei stolice Polski oraz Austrii dzieli od Raciborza odpowiednio 372 i 333 km.

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów