Polska firma z branży energetycznej przyjęła 30 ha farmę wiatrową na Pomorzu

  • 11 lutego 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

Farma wiatrowa (fot. freepik.com)

Polska spółka z branży energetyki zeroemisyjnej – Respect Energy SA – rozwija kolejny projekt na Pomorzu. Dzięki emisji zielonych obligacji firma pozyskała 60 mln zł na przejęcie farmy wiatrowej w miejscowości Wicko. Wyłącznym organizatorem emisji obligacji był Dom Maklerski BOŚ SA, a jedynym obligatariuszem został Bank Ochrony Środowiska SA. Projekt spełnia kryteria określone w Green Bond Principles, co potwierdził niezależny audytor CICERO Shades of Green, przyznając inwestycjom najwyższą notę - dark green. 

Obecnie w miejscowości Wicko działa 5 turbin wiatrowych ENERCON E82 E2 o łącznej mocy 10 MW, które generują 25 GWh zeroemisyjnej energii w skali roku. Ponadto, jak zapowiadają przedstawiciele Respect Energy SA, obecnie trwają analizy nad rozbudową mocy tej elektrowni w oparciu o technologie fotowoltaiczne w ramach cable pooling, czego efektem będzie powstanie, oczekiwane przez operatora sieci, bardziej zrównoważonego źródła wytwarzania energii elektrycznej. Korelacja źródeł wiatrowych i słonecznych dzięki wykorzystaniu cable pooling może okaza się jednym z bardziej efektywnych rozwiązań na rynku odnawialnych źródeł energii. 

– Jestem przekonany, że właśnie tak wygląda przyszłość energii odnawialnej i jestem dumny, że mój Zespół wyznacza kierunek dla całej branży. W Europie tego typu inwestycje stają się standardem zarówno wśród małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw, takich jak Respect Energy SA. Symbioza energii słonecznej i wiatrowej to po prostu przyszłość, która nie może nas ominąć. – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Zarządu Respect Energy SA.

– Potrzeby finansowe zielonej transformacji w Polsce są olbrzymie. Pomimo planowanej znaczącej podaży środków publicznych, istotna luka kapitałowa będzie sukcesywnie wypełniana przez sektor finansowy. Dom Maklerski BOŚ SA posiada odpowiednie kompetencje i doświadczenie w obszarze pozyskiwania finansowania na zielone inwestycje, stąd nasze zaangażowanie w tak perspektywiczny projekt jak Wicko, było dla nas czymś naturalnym. – powiedział Radosław Olszewski, prezes DM BOŚ SA.

Jak zaznacza Tomasz Zadroga, CEO Respect Energy SA, Wicko jest inwestycją spółki obejmującą 30-hektarową działkę z ogromnym potencjałem energotwórczym zarówno dla paneli słonecznych, jak i turbin wiatrowych. Według przedstawicieli firmy, Wicko wkrótce może stać się przykładem nowego podejścia do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych z wykorzystaniem cable poolingu. Pozwala to na optymalne wykorzystanie energii ze słońca i wiatru oraz już istniejących zasobów sieciowych w przeliczeniu na punkt przyłączenia źródła OZE, co zapewnia bardziej stabilne dostawy zielonej energii elektrycznej do konsumentów.

– Jesteśmy przekonani, że inwestycje w różne rodzaje OZE pozwolą w pełni wykorzystać potencjał, który kryje się na tych 30 ha terenu nad Bałtykiem. Plany Respect Energy SA na najbliższe miesiące to projekty przełomowe, z perspektywy biznesowej i społecznej, co zawsze staramy się łączyć. To jeden z fundamentów naszej filozofii działania. – zaznacza Tomasz Zadroga, CEO Respect Energy SA.

– Jednym z celów strategicznych Banku Ochrony Środowiska SA jest wspieranie i napędzanie zielonej transformacji w Polsce. Projekt w Wicku oceniamy jako bardzo perspektywiczny. Wierzymy, że może stanowić on wzór dla innych podobnych inwestycji. Z tego też względu podjęliśmy decyzję nie tylko o organizacji emisji obligacji za pośrednictwem DM BOŚ SA, ale również o nabyciu ich w całości, stając się tym samym jedynym obligatariuszem. – powiedział Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska SA.

Inwestycja w Wicku jest drugim projektem rozwijanym na Pomorzu przez Respect Energy SA. Obecnie trwają kolejne prace nad rozwojem przedsięwzięć z zakresu energetyki odnawialnej. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów