Uczestnicy konferencji “Startuj lokalnie. Planuj globalnie” spotkali się w Olsztynie, by poznać i przedyskutować możliwości rozwoju lokalnych przedsiębiorstw

- Bardzo ważne, by uczelnie stały się ważnym partnerem dla biznesu. Urzędy i urzędnicy powinni tęwspółpracę katalizować tak, aby innowacyjność stała się jednym z głównych atutów przedsiębiorstw z Warmii i Mazur na konkurencyjnych rynkach - podkreślał Paweł Panczyj, dyrektor zarządzający Association of Business Service Leaders podczas konferencji “Startuj lokalnie. Planuj lokalnie. Znaczenie potencjału inwestycyjnego województwa warmińsko-mazurskiego dla sukcesu lokalnego biznesu”, która odbyła się 26 października w Olsztynie.

Celem spotkania, na które gospodarz, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego - zaprosił przedstawicieli firm z regionu, była dyskusja nad możliwościami współpracy, promocji oraz poprawy warunków prowadzenia biznesu.

- Dla nas dużym atutem jest lokalizaja naszej firmy w regionie tradycyjnie związanym z rolnictwem i produkcją spożywczą - podkreślał Maciej Raczyński, wiceprezes fimy Obram, specjalizującej się w technologiach dla przemysłu spożywczego - Dzięki sprofilowanym studiom łatwo nam pozyskać wykwalifikowaną kadrę i być konkurencyjnym na zagranicznych rynkach, niemniej zależałoby nam na ułatwieniu bezpośrednich kontaktów z kontrahentami zza wschodniej granicy.

- Działamy w ramach Elbląskiego Parku Technologicznego i czujemy się tam docenieni. Sam prezydent miasta kojarzy nas z potencjalnymi partnerami gospodarczymi - podkreślił Piotr Żukowski, prezes firmy B&P Service.

Wśród uczestników konferencji panowała zgoda co do tego, że w województwie wciąż drzemie wiele możliwości do wykorzystania - zarówno przez lokalnych, jak i zewnętrznych inwestorów, m.in. w oparciu o zdefiniowane potencjały w takich branżach jak spożywcza, energii odnawialnej, drzewnej, nautycznej. “Ja zaś przestrzegałbym włodarzy przed przywiązywaniem się do wyników badań”, mówił Zygmunt Łopalewski, rzecznik prasowy firmy Indesit, “świat zmienia się bardzo szybko i dziś jest boom na produkcję łodzi, jutro może to być zupełnie coś innego, dlatego wsparcie należy się wszystkim”.

Marta Janowicz-Stradomska, partner zarządzający Kancelarii Prawnej CERTO zwróciła uwagę, że wiele globalnych firm, które odniosły sukces, startowały jako małe firmy rodzinne.

- Bardzo ważne jest to, by firma wiedziała, w którą stronę zmierza, co chce osiągnąć i to poprzez działania PR, jak i współpracę z uczelniami na rzecz innowacyjności oraz formę prawną przedsięwzięcia - powiedziała Janowicz-Stradomska.

- Plusem dla rozwoju jest fakt istnienia w województwie parków technologicznych i specjalnych stref ekonomicznych, ale są także bariery, np. istnienie wielu terenów objętych ochroną w ramach projektów Natura 2000. A my powinniśmy dopieszczać naszych lokalnych przedsiębiorców, którzy tu będą i nie przeniosą się do innych lokalizacji za tańszą siłą roboczą - twierdził Marek Karólewski, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Spotkanie “Startuj lokalnie, planuj globalnie” było elementem projektu, poświęconego promocji atrakcyjności inwestycyjnej województwa warmińsko-mazurskiego w ramach projektu “Spójny system obsługi inwestora na Warmii i Mazurach - profesjonalne oddziaływanie promocji gospodarczej”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego celem jest prezentacja potencjału inwestycyjnego Warmii i Mazur, budowanie pozytywnego wizerunku regionu wśród inwestorów oraz rozpowszechnianie informacji o potencjale województwa i jego ofercie eksportowej.