Indie, jedna z największych światowych gospodarek, są zainteresowane inwestycjami w Polsce. Azjatycki gigant już działa na naszym rynku.

30 stycznia odbyło się spotkanie prezesa PAIiIZ Sławomira Majmana z Sekretarz Stanu Indii Preneet Kaur. Głównym tematem spotkania była współpraca polsko - indyjska w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Polska cieszy się coraz większym zainteresowaniem firm indyjskich. W 2011 roku indyjskie inwestycje w Polsce wzrosły dwukrotnie w porównaniu do wartości z roku 2009. Minister Preneet Knaur przyznała, że Polska jest dla Indii bardzo interesującym miejscem do inwestowania.

W 2012 r. Indie były na 6. miejscu wśród krajów, z których pochodzi najwięcej inwestycji obsługiwanych przez PAIiIZ (4 projekty, EUR 68,1 mln). Obecnie PAIiIZ obsługuje 6 projektów z Indii o wartości EUR 71,6 mln i planowanym zatrudnieniu 1150. Największe indyjskie inwestycje miały miejsce w sektorze usług informatycznych i BPO.

Indyjski gigant informatyczny Infosys przejął w 2007 r. centra obsługi BPO od firmy Philips. Do końca 2013 planuje zwiększyć zatrudnienie do 2 tysięcy osób. Stanie się wówczas 5. największym pracodawcą sektora BPO w Polsce.

Od 2012 r. we Wrocławiu działa 3. największa indyjska firma informatyczna WIPRO. Ośrodki badawczo-rozwojowe w Gdańsku i Krakowie otworzyły firmy odpowiednio ZenSar Technologies oraz HCL Technologies (piąty pod względem wielkości dostawca usług outsourcingowych w Indiach).

We Wrześni firma UFLEX z New Delhi wybudowała fabrykę opakowań plastikowych o wartości 90 mln USD. Jest to największa linia produkcyjna folii na świecie, o sile produkcyjnej 36 tys. ton folii rocznie.

Polskie firmy również wykazują większe zainteresowanie inwestowaniem w Indiach. Najważniejsza polska inwestycja w Indiach to fabryka firmy „Can-Pack” (o wartości 200 mln USD) produkująca puszki do napojów. Warto wymienić również dwa projekty produkcyjne typu joint-venture: inwestycja Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych (TZMO), które utworzyły z indyjskim partnerem spółkę Bella India oraz inwestycja firmy Polmor, która utworzyła w Hyderabadzie wraz z partnerem indyjskim zakład produkcyjny wytwarzający konstrukcje spawane do pojazdów szynowych.
Najnowszym osiągnięciem polskiego eksportu jest sprzedaż linii technologicznej do wyrobu tradycyjnego sera indyjskiego o nazwie paneer przez firmę OBRAM Sp. z o. o. w Olsztynie. Linie do produkcji zakupiła w Polsce firma Amul. To jedna z największych spółdzielni mleczarskich w Indiach. Indie są chłonnym rynkiem zbytu na urządzenia wykorzystywane w przetwórstwie żywności.