Od stycznia 2011 roku średnie roczne obroty w sieciach handlowych operujących w centrach handlowych wykazują trend spadkowy. Tylko w I kwartale 2013 roku średnie obroty w centrach raportowanych do INDEKSU OBROTÓW PRCH spadły o -4,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2012 roku.
- W naszej opinii proponowana zmiana będzie miała negatywny skutek na polską gospodarkę w postaci: 5-10 proc. spadku obrotów firm operujących na terenie centrów handlowych, co w sytuacji spowolniania gospodarczego może przełożyć się na falę bankructw oraz niższe wpływy do Skarbu Państwa tytułem podatków i innych opłat, a także ok. 10 proc. redukcji zatrudnienia, co oznacza likwidację ponad 40 000 miejsc pracy przez osoby bezpośrednio zatrudnione na terenie centrów i galerii handlowych - czytamy w opinii PRCH.
Do innych wymienianych przez Radę zagrożeń należą straty finansowe dla firm z szeroko pojętej branży rozrywkowej, usługowej i restauracyjnej (kina, kawiarnie, restauracje, kręgielnie, etc.), które stanowią ok 16 proc. oferty centrów handlowych. Warto nadmienić iż, jest to sektor wskazywany przez Polaków jako jeden z głównych motywów odwiedzin centrów handlowych.
Warto nadmienić, iż kraje do niedawna zakazujące handlu w niedziele, tj. Włochy, aktualnie od tego odchodzą chcąc tym samym pobudzić popyt wewnętrzny i odpowiedzieć na realne potrzeby lokalnych rynków i konsumentów.
Polska Rada Centrów Handlowych postuluje o ponowne rozważenie zasadności nowelizacji i utrzymanie dotychczasowych przepisów prawa w niezmienionej treści.