Z inicjatywą połączenia kompleksu nieruchomości budowlanych na warszawskiej Woli w nową, mini-dzielnicę w centrum miasta wyszła giełdowa spółka Capital Park Group. Rozmowy w tej sprawie toczą się z inwestorami różnych nieruchomości budowanych wokół dawnej fabryki Norblina oraz z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.

– To pionierska inwestycja, która inicjuje nowy trend na rynku nieruchomości w Polsce. W mojej opinii tworzenie przyjaznych, wspólnych przestrzeni projektowanych przez jeden zespół architektów na potrzeby kilku konkurencyjnych inwestorów budujących obok siebie, musi stać się przyszłością tego typu nieruchomości. Już widzimy, że najemcom biur, powierzchni rekreacyjnych i sklepowych pomysł bardzo się podoba. Na 2 lata przed zakończeniem budowy Norblina mamy już wynajętych 40 proc. powierzchni tej historycznej nieruchomości. – podkreśla założyciel i prezes zarządu Capital Park, Jan Motz, pomysłodawca połączenia różnych nieruchomości w nową mini-dzielnicę Warszawy.

Osoby pracujące w biurowcach Norblina, czy mieszkające w apartamentach Mennicy, Browarów Warszawskich czy Towarowej 22 będą mogły korzystać z całego bogactwa oferty tej odnowionej dzielnicy. Budynki mają być połączone pasażami zieleni, tunelami, itd. Tego typu rozwiązania mają umożliwić poruszanie się między otwartymi częściami wszystkich budynków, które przyłączą się do kompleksu i sprawić, aby korzystanie z nich było wygodne, przyjazne i ekologiczne.

– Jesteśmy w trakcie rozmów nie tylko z inwestorami poszczególnych nieruchomości, ale także z przedstawicielami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Koncepcja bardzo się spodobała. Pomysł uznano za nowatorski. O szczegółach naszych rozmów poinformujemy niebawem. Nie ukrywam, że inspiracją do tworzenia tego typu wyjątkowej dzielnicy były podobne nieruchomości, które zachwyciły mnie w Nowym Jorku czy Londynie . – dodaje Jan Motz.

Zabytkowy, dwuhektarowy teren po historycznych zakładach Norblin, Bracia Buch i T. Werner na warszawskiej Woli pomiędzy ulicami Prostą, Łucką i Żelazną ma być centralną częścią nowej mini-dzielnicy w Warszawie z nowymi funkcjami. Powstanie tam kompleks złożony z kilkunastu budynków i wewnętrznych uliczek. W ramach projektu powstanie ponad 66 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 40 tys. mkw. powierzchni biurowej i ponad 26 tys. mkw. poświęconych funkcji handlowej, usługowej, rozrywkowej, kulturalnej i gastronomicznej. Wśród najemców znajdą się między innymi – butikowe OH KINO (3.300 mkw.), które zostanie otwarte w niedostępnym dotychczas na polskim rynku formacie. Powróci także kultowy BioBazar (2.000 mkw.) - pierwszy w Polsce targ z ekologiczną, certyfikowaną żywnością. Budynki będą wyposażone w szereg ekologicznych rozwiązań, które otrzymały już precertyfikację BREEAM na poziomie Very Good. Dla użytkowników kompleksu został przewidziany 4-poziomowy, podziemny parking na 750 miejsc parkingowych oraz 200 dedykowanych miejsc dla rowerzystów.

Jedną z głównych atrakcji projektu, bezpośrednio nawiązującą do historii miejsca, będzie Otwarte Muzeum Dawnej Fabryki Norblina, w którym znajdą się m.in. unikatowe kolekcje platerów, a także odrestaurowane, zabytkowe maszyny fabryczne. W trakcie rewitalizacji terenu odnowionych zostanie 9 zabytkowych budynków i 2 historyczne, a także 50 maszyn i urządzeń z dawnej fabryki. Nowy kompleks będzie miejscem otwartym, dostępnym dla wszystkich – zarówno pracowników i użytkowników, warszawiaków, jak również turystów.