Centrum badawczo-rozwojowe Grupy BWI sprzedane

  • 11 kwietnia 2022
  • TerenyInwestycyjne.info

Budynek BWI (fot. materiał prasowy)

Polski deweloper 7R i amerykańska firma inwestycyjna InSite Real Estate sprzedali centrum badawczo-rozwojowe BWI Group w Balicach. Niemalże samowystarczalna energetycznie nieruchomość została nabyta przez REICO ČS LONG LEASE, jeden z czeskich funduszy inwestycyjnych, zarządzany przez REICO investiční společnost České spořitelny, a.s. Wartość transakcji wynosi około 27,3 mln euro.

Centrum badawczo-rozwojowe BWI Group, zrealizowane przez 7R w Balicach, zajmuje 11 000 mkw. powierzchni laboratoryjno-biurowej i posiada certyfikat BREEAM na poziomie Very Good. Składa się z dwóch, przyjaznych środowisku, połączonych ze sobą budynków, oddanych do użytkowania w 2020 roku. Wyłącznym najemcą obiektu jest BWI Group, globalny koncern zajmujący się projektowaniem i produkcją elementów zawieszenia dla przemysłu motoryzacyjnego.

– Centrum badawczo-rozwojowe BWI Group jest zabezpieczone długoterminową umową najmu. Przejęcie jest ważnym kamieniem milowym w rozwoju funduszu REICO ČS LONG LEASE i jasnym sygnałem dla akcjonariuszy oraz partnerów biznesowych, czego można oczekiwać od funduszu w przyszłości. – mówi Tomáš Jandík, prezes zarządu REICO IS ČS.

Nieruchomość  położona jest w atrakcyjnej lokalizacji w Małopolsce, w bezpośrednim sąsiedztwie krakowskiego lotniska, oraz około 1 km od autostrady A4, łączącej kraj z Niemcami na zachodzie i Ukrainą na wschodzie. Centrum Krakowa oddalone jest o około 20 km i posiada dogodny dojazd różnymi środkami transportu.

– Sprzedany właśnie budynek BWI Group to przede wszystkim stabilność najmu i ekologiczne rozwiązania. Tworząc ten obiekt udowodniliśmy, że zeroemisyjna przyszłość w branży nieruchomości jest możliwa. Mamy świadomość, że inwestorzy poszukują wysokiej jakości produktów, które zapewniają zysk w długiej perspektywie i –  co bardzo ważne – spełniają standardy ESG. Tak właśnie jest w przypadku centrum BWI Group w Balicach. Tym bardziej cieszymy się, że ten wyjątkowy projekt powiększy portfel funduszu REICO ČS LONG LEASE. – mówi Łukasz Jachna, Chief Capital Markets Officer, członek zarządu w 7R.

Obiekt jest unikalny pod względem rozwiązań proekologicznych i produkcji energii, ponieważ wykorzystuje nowoczesny system trigeneracji. Zaawansowana technologia sprawia, że przy użyciu turbiny gazowej wytwarzana jest energia potrzebna do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji budynku. Jest to pierwsze w Polsce wdrożenie tego typu systemu w projekcie biurowo-laboratoryjnym. 7R zrealizowało tę nieruchomość kompleksowo w formule BTS (Build-to-Suit) – począwszy od pozyskania gruntu, po spełnienie wszystkich wymogów operacyjnych, technicznych, środowiskowych i kadrowych.

– W 2021 roku sprzedaliśmy 17 projektów o wartości prawie 400 mln euro. Jesteśmy dumni, że nasza strategia nastawiona na innowacje i zgodna z kryteriami ESG wpisuje się w modele biznesowe międzynarodowych inwestorów, takich jak REICO ČS LONG LEASE. – Tomasz Kostrzewa, Senior Investment Director w 7R.

Centrum badawczo-rozwojowe BWI Group jest nie tylko niemal samowystarczalne energetycznie. Budynek posiada także własną studnię i racjonalnie gospodaruje wodą w obrębie całej działki. 

© Wszystkie prawa zastrzeżone Regulamin korzystania z artykułów prasowych. Zapytaj o licencję na publikację - licencja@terenyinwestycyjne.info

Podobne artykuły

ogłoszenia terenów inwestycyjnych

Dodaj ogłoszenie

Tereny inwestycyjne - prezentacje Oferentów