Jak postrzegane jest województwo lubuskie przez inwestorów zagranicznych i co należy zrobić, aby wykorzystać atuty regionu - na te i wiele innych pytań odpowiadał lubuskim przedsiębiorcom prezes PAIiIZ Sławomir Majman, który 27 listopada gościł w gorzowskiej filharmonii. 

Inicjatorem spotkania była Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa wspólnie z Departamentem Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Prezes Majman opowiadał o tym, co dzieje się obecnie w Polsce w zakresie zagranicznych inwestycji oraz przedstawił warianty na przyszłość, które w dużej mierze uzależnione są od sytuacji polityczno-gospodarczej w Europie. - W ciągu minionych trzech lat atrakcyjność polskiej gospodarki bardzo wzrosła. W 2011 roku przyrost inwestycji zagranicznych w naszym kraju wyniósł 71%, przy średniej europejskiej 17% - mówił prezes PAIiIZ. W jakich dziedzinach inwestuje się kapitał zagraniczny w ostatnim czasie? W tym roku na pierwszym miejscu są nowoczesne centra usług biznesowych i informatycznych. Ważnym elementem jest również produkcja części i komponentów do samochodów osobowych, centra badawczo-rozwojowe (dotyczy to głownie dużych aglomeracji) oraz produkcja sprzętu AGD.

PAIiIZ co roku wykonuje badanie na temat przeszkód i barier jakie odbierają inwestorzy. - Najsłabiej wypadamy w Europie pod względem efektywności sądownictwa gospodarczego. System podatkowy w Polsce jest przyzwoicie postrzegany przez inwestorów. Fatalnie postrzegane są dwie dziedziny prawa czyli prawo o zamówieniach publicznych i wszystko co jest związane z prawem budowlanym, ustalenia środowiskowe itp. - mówił Sławomir Majman.

Szanse dla województwa lubuskiego Prezes Majmana widzi w przygranicznej lokalizacji oraz działalności w regionie dwóch specjalnych stref ekonomicznych - pod warunkiem wydłużenia terminu działalności SSE w Polsce.