Prezydent Hanna Zdanowska przekazała przewodniczącemu Rady Miejskiej Tomaszowi Kacprzakowi projekt budżetu na 2013 roku. W budżecie najważniejszą pozycję stanowią inwestycje.

W roku 2013 na największe miejskie projekty przeznaczone zostanie 30 proc. budżetu, czyli 1 200 mln złotych.

- Już od dawna w budżecie Łodzi nie było tak dużej pozycji przeznaczonej na inwestycje. Rok 2013 będzie wymagający nie tylko dla Łodzi, ale wszystkich samorządów w Polsce, odczuwamy już skutki kryzysu. Nie chcemy jednak zwolnić tempa inwestycji. Przeciwnie realizujemy nawet więcej niż kiedykolwiek w ubiegłych latach. Większość z tych projektów zostało już zapoczątkowane i wszystko wskazuje na to, że będą one zrealizowane w terminie - przyznała prezydent Hanna Zdanowska.

W 2013 miasto będzie kontynuować lub zapoczątkuje liczne inwestycje komunikacyjne. Rozpocznie się budowa Trasy Górna (280,6 mln zł), która poprawi przepływ ruchu w mieście i wyprowadzi poza metropolię ruch tranzytowy. 30 mln zł przeznaczonych zostanie na trasę W-Z, łączącą wschodnią zachodnią część miasta, kontynuowana będzie również budowa dworca Łódź Fabryczna (213,5 mln zł) oraz rewitalizacja EC-1 (149,9 mln zł). Finansowany będzie też remont ulicy Piotrkowskiej oraz innych ulic, m.in. Rojnej, Przybyszewskiego, Inflanckiej i Kopernika. Prowadzone będą też inwestycje kulturalne - Art. Inkubator i remont teatru „Arlekin", a także inne projekty np. budowa dróg rowerowych i Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

- Będziemy oczywiście kontynuować mój ukochany projekt - „Mia100 Kamienic". W tej chwili jesteśmy już na półmetku - Realizujemy już ponad 50 ze 100 obiecanych budynków, a mam nadzieję, że będzie ich więcej. Rewitalizacja to także wiodący trend w przyszłorocznym budżecie - rozpoczynamy inwestycję na Księżym Młynie - dodała prezydent Hanna Zdanowska.

Poziom dochodów miasta m.in. z podatków PIT, CIT i lokalnych oraz wyprzedaży mienia i źródeł zewnętrznych wyniesie 3 541 mln, wydatki - ok. 4 mld zł.

- Mamy przygotowany pakiet nieruchomości, przygotowanych do sprzedaży, na ponad 178 mln zł - powiedział skarbnik miasta Krzysztof Mączkowski.

Deficyt wyniesie 13 proc. , a poziom zadłużenia 58,32 proc.